ΣΥΝΤΟΜΑ

2' 39" χρόνος ανάγνωσης

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Ο Σαλαβαντάκης στο Πεκίνο

Εκπρόσωπο θα έχει η ελληνική σκοποβολή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Η παγκόσμια ομοσπονδία έκανε αναδιανομή των καρτών συμμετοχής και η Ελλάδα θα μετάσχει στο σκητ ανδρών με τον Γιώργο Σαλαβαντάκη, ενώ διεκδικεί μία ακόμη κάρτα συμμετοχής, στο σπορ πιστόλι γυναικών. Στο παγκόσμιο κύπελλο του Πεκίνου, ο Σαλαβαντάκης κατέλαβε την 8η θέση, με 118/125.

ΙΠΠΑΣΙΑ

«Χρυσός» ο Φουρλής

Το χρυσό μετάλλιο στον διεθνή αγώνα υπερπήδησης εμποδίων της Τοσκάνης (Ιταλία) κατέκτησε ο Αλέξανδρος Φουρλής. Νίκησε στο αγώνισμα ύψους 1,45μ., με άπταιστη διαδρομή και τον γρηγορότερο χρόνο 65.53, ενώ ήταν 5ος στο αγώνισμα γκραν πρι (1,45μ.) με διπλή άπταιστη διαδρομή και χρόνο 38.78. Η Δανάη Τσάτσου σε αγώνισμα ύψους 1,40μ. πήρε την 5η θέση με, επίσης, διπλή άπταιστη και χρόνο 43.95, ενώ η Αννα Μυτιληναίου κατέλαβε την 6η θέση σε αγώνισμα επίσης ύψους 1,40μ. με άπταιστη διαδρομή στο μπαράζ και χρόνο 43.39.

ΠΥΓΜΑΧΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πρωταθλητής ο Ηρακλής

Πρωταθλητής Ελλάδος γυναικών στην πυγμαχία αναδείχθηκε ο Ηρακλής Χαϊδαρίου. Πήραν μέρος 37 αθλήτριες από 17 σωματεία. Πρώτευσαν οι: 48κ: Π. Σεργάκη (Ηρακλής Χ.), 50: Αντ. Παπουτσάκη (Ολυμπιακός), 52: Στ. Χριστοφόρου (Ηρακλής Χ.), 54: Κ. Μαυροματίδου (ΜΓΣ Κομοτηνής), 57: Αθ. Μαλεφάκη (Μίνωας Ηρακλείου), 60: Αρ. Μαστροδούκα (Ηρακλής Χ.), 63: Χρ. Αθανασοπούλου (Παναχαϊκή), 66: Α. Τσακήρ – Κιουτσούκ (ΜΓΣ Κομοτηνής), 70: Ετ. Βαχανίδου (Ηρακλής Χ.), 80: Ελ. Δάνγκα (ΜΓΣ Κομοτηνής), 86: Αν. Βάβυλα (ΑΠΣ Περάματος). Οι Μαχητές Καβάλας κατέκτησαν τον τίτλο στους έφηβους. Συμμετείχαν 77 αθλητές από 39 σωματεία.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μετά το Πάσχα οι τελικοί

Την ερχόμενη Τετάρτη (30/4) θα ξεκινήσει η σειρά των τελικών της Α1 ανδρών, ανακοίνωσε χθες η ΟΧΕ. Η αναμέτρηση ΓΑΣ Κιλκίς – ΑΣΕ Δούκα θ’ αρχίσει στις 18.00 και θα μεταδοθεί από το TV Μακεδονία. Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή (4/5), στο ΔΑΙΣ (16.00), επίσης με τηλεοπτική μετάδοση. Την Τετάρτη, εξάλλου, θα γίνει η πρώτη αναμέτρηση του ζευγαριού Πανελλήνιος – ΠΑΟΚ (18.00), για τις θέσεις 3-4 και το Σάββατο (3/5) η δεύτερη, την ίδια ώρα. Εάν χρειαστούν τρίτοι αγώνες, θα διεξαχθούν στις 10 ή 11 Μαΐου.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Συνωστισμός στα «420»

Μεγάλη θα είναι η συμμετοχή σκαφών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας «420», το οποίο θα διεξαχθεί στη χώρα μας (22-31 Ιουλίου 2008) με διοργανωτή τον Ναυταθλητικό Ομιλο Τζιτζιφιών Καλλιθέας. Στη διοργάνωση πληρώματα αναμένεται να στείλουν περισσότερες από 30 χώρες. Συμμετοχή μέχρι τώρα έχουν δηλώσει οι Ισπανία (3 σκάφη στους άνδρες – 1 στις γυναίκες), Ελβετία (2 – 1), Γερμανία (7 – 7), Ισραήλ (3 – 2), Νέα Ζηλανδία (7 – 5), Αυστραλία (3 – 3), Μεγάλη Βρετανία (7 – 7), Τουρκία (2 – 2), Ολλανδία (1 – 0), Γαλλία (7 – 7), Αργεντινή (2 – 0), Σουηδία (4 – 2), Βραζιλία (3 – 2), Πορτογαλία (4 – 3) και ΗΠΑ (6 – 5). Η Ελλάς θ’ αγωνιστεί με 14 πληρώματα στους άνδρες και ισάριθμα στις γυναίκες.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ευρωπαϊκό ρεκόρ η Στέφεν

Το ευρωπαϊκό ρεκόρ στα 100 μ. ελεύθερο, κατέρριψε η Μπρίτα Στέφεν με επίδοση 53.20. Η Γερμανίδα πέτυχε το ρεκόρ στην κούρσα για το εθνικό πρωτάθλημα της χώρας της, στο Βερολίνο, βελτιώνοντας την παλιά δική της επίδοση, που ήταν 53.30 και είχε επιτευχθεί στις 2/8/2006. Εκείνη η επίδοση ήταν και παγκόσμιο ρεκόρ το οποίο κατέρριψε πριν από σχεδόν έναν μήνα, η Αυστραλή Λίμπι Λέντον – Τρίκετ με 52.88.