ΠΟΛΙΤΙΚΗ

Σαρωτική ανανέωση της νέας επτακομματικής Βουλής

ΓΙΩΡΓΟΣ Σ. ΜΠΟΥΡΔΑΡΑΣ

ΕΤΙΚΕΤΕΣ: Εκλογές

Η ριζική ανανέωση της σύνθεσης λόγω της θεαματικής αύξησης των ποσοστών του ΣΥΡΙΖΑ, της εισόδου -για πρώτη φορά- του «Ποταμιού» και της καθίζησης του ΠΑΣΟΚ είναι τα κύρια χαρακτηριστικά της νέας επτακομματικής Βουλής. Αναλυτικά, ανά περιφέρεια, και με βάση τους σταυρούς προτίμησης, η σύνθεση έχει ως εξής:

Επικρατείας:  Κ. Τσουκαλάς, Ουρανία Αντωνοπούλου, Π. Σκουρλέτης, Αγλαΐα Κυρίτση και Ν. Τόσκας (ΣΥΡΙΖΑ), Θ.Φορτσάκης, Δ.Σταμάτης, Νίκη Κεραμέως και Β. Οικονόμου (Ν.Δ.), Χρ. Παππάς (Χ.Α.), Παν.Καρκατσούλης («Ποτάμι») και Αλέκα Παπαρήγα (ΚΚΕ).

Α΄ Αθηνών:  Αλ. Τσίπρας, Ζωή Κωνσταντοπούλου, Γ. Σακελλαρίδης, Ν. Βούτσης και Ν. Φίλης (ΣΥΡΙΖΑ), Ολγα Κεφαλογιάννη, Β. Κικίλιας, Ντόρα Μπακογιάννη και Ν. Κακλαμάνης (Ν.Δ.), Σπ. Λυκούδης («Ποτάμι»), Ν. Μιχαλολιάκος (Χ.Α.), Λιάνα Κανέλλη (ΚΚΕ), Ελενα Κουντουρά (ΑΝΕΛ), Κ. Σκανδαλίδης (ΠΑΣΟΚ).


Β΄ Αθηνών:  Γ. Βαρουφάκης, Γ. Δραγασάκης, Π.Κουρουμπλής, Νάντια Βαλαβάνη, Δ. Στρατούλης, Ν. Χουντής, Ν. Παππάς, Ευκλ.Τσακαλώτος, Γ. Δημαράς, Γ. Μπαλάφας, Ν. Ξυδάκης, Θεανώ Φωτίου, Βασιλική Κατριβάνου, Χαρά Καφαντάρη, Δ. Βίτσας, Ελένη Αυλωνίτου, Αννέτα Καββαδία, Στ. Παναγούλης και Κ. Ησυχος (ΣΥΡΙΖΑ), Ν. Δένδιας, Κυρ. Μητσοτάκης, Αδ. Γεωργιάδης, Κ. Χατζηδάκης, Μιλτ. Βαρβιτσιώτης, Ευ. Μεϊμαράκης, Γ.Κουμουτσάκος, Αννα Καραμανλή, Σοφία Βούλτεψη, Αννα-Μισέλ Ασημακοπούλου και Γερ. Γιακουμάτος (Ν.Δ.), Γρ. Ψαριανός, Χ. Θεοχάρης, Γ.Αμυράς και Αντιγόνη Λυμπεράκη («Ποτάμι»), Δ. Κουτσούμπας, Αθ. Παφίλης και Χρ. Κατσώτης (ΚΚΕ), Ν. Μιχαλολιάκος Γ. Γερμενής και Ηλ. Παναγιώταρος (Χ.Α.) – αν κρατήσει ο Ν. Μιχαλολιάκος την έδρα στην Α΄, τότε θα εκλεγεί εδώ η σύζυγός του Ελένη Ζαρούλια. Αλλιώς θα βγει στην πρώτη περιφέρεια η Δήμητρα Βελέντζα, Π. Καμμένος και Αθ. Παπαχριστόπουλος (ΑΝΕΛ), Φώφη Γεννηματά και Α. Λοβέρδος (ΠΑΣΟΚ).

Α΄ Πειραιώς: Θ. Δρίτσας, Ελένη Σταματάκη και Στ. Λεουτσάκος (ΣΥΡΙΖΑ), Κ. Κατσαφάδος (Ν.Δ.), Ν. Κούζηλος (Χ.Α.), Σταυρούλα Αντωνάκου («Ποτάμι»).

Β΄ Πειραιώς: Π.Λαφαζάνης, Ειρήνη Κασιμάτη και Ευαγγελία Καρακώστα (ΣΥΡΙΖΑ), Γ. Τραγάκης (Ν.Δ.), Διαμάντω Μανωλάκου (ΚΚΕ), Γ. Λαγός (Χ.Α.), Δ. Καμμένος (ΑΝΕΛ), Στ. Θεοδωράκης («Ποτάμι»).

Αττικής:  Αλ. Μητρόπουλος, Ν.Αθανασίου, Γ. Πάντζας, Π. Σκουρολιάκος, Γ. Δέδες και Ελένη Σωτηρίου (ΣΥΡΙΖΑ), Μ. Βορίδης, Γεωργία Μαρτίνου, Γ. Βλάχος και Αθ. Μπούρας (Ν.Δ.), Ηλ. Κασιδιάρης (Χ.Α.), Γ. Μαυρωτάς («Ποτάμι»), Π. Χαϊκάλης (ΑΝΕΛ), Γ. Γκιόκας (ΚΚΕ), Εύη Χριστοφιλοπούλου (ΠΑΣΟΚ).

Αιτωλοακαρνανίας: Γ. Βαρεμένος και Μαρία Τριανταφύλλου (ΣΥΡΙΖΑ), Μ. Σαλμάς και Γ. Καραγκούνης (Ν.Δ.), Κ. Μπαρμπαρούσης (Χ.Α.), Δ. Κωνσταντόπουλος (ΠΑΣΟΚ), Ν. Μωραΐτης (ΚΚΕ).

Αργολίδας: Γ. Ανδριανός (Ν.Δ.), Δ. Κοδέλας (ΣΥΡΙΖΑ), Γ. Γαλέος (Χ.Α.). Αρκαδίας: Κ.Βλάσης (Ν.Δ.), Κ. Ζαχαρίας (ΣΥΡΙΖΑ), Οδ. Κωνσταντινόπουλος (ΠΑΣΟΚ).

Αρτας: Αλ. Τσίπρας και Ολγα Γεροβασίλη (ΣΥΡΙΖΑ), Γ.Στύλιος (Ν.Δ.).

Αχαΐας: Μαρία Κανελλοπούλου, Β.Χατζηλάμπρου και Αθανασία Αναγνωστοπούλου (ΣΥΡΙΖΑ), Α. Κατσανιώτης (Ν.Δ.), Ν. Νικολόπουλος (ΑΝΕΛ), Ν. Καραθανασόπουλος (ΚΚΕ), Ιάσων Φωτήλας (Ποτάμι), Μ. Αρβανίτης (Χ.Α.).

Βοιωτίας: Γ. Σταθάς και Αθ.Σκούμας (ΣΥΡΙΖΑ), Ευ. Μπασιάκος (Ν.Δ.).

Γρεβενών: Τιμ.Κοψαχείλης (Ν.Δ.).

Δράμας: Δ. Κυριαζίδης (Ν.Δ.), Χρ.Καραγιαννίδης (ΣΥΡΙΖΑ), Κυρ. Χαρακίδης («Ποτάμι»)

Δωδεκανήσου: Ηλ. Καματερός, Ν. Σαντορινιός και Δ. Γάκης (ΣΥΡΙΖΑ), Μ. Κόνσολας (Ν.Δ.), Δ. Κρεμαστινός (ΠΑΣΟΚ).

Εβρου: Αν. Δημοσχάκης (Ν.Δ.), Γ. Καΐσας, Αναστασία Σκαρά και Δ. Ρίζος (ΣΥΡΙΖΑ).

Εύβοιας: Ευ. Αποστόλου και Γ. Ακριώτης (ΣΥΡΙΖΑ), Σ. Κεδίκογλου (Ν.Δ.), Ν. Μίχος (Χ.Α.), Ν. Μαυραγάνης (ΑΝΕΛ), Γ. Μαρίνος (ΚΚΕ).

Ευρυτανίας: Θ. Κώτσιας (ΣΥΡΙΖΑ). Ζακύνθου:Στ. Κοντονής (ΣΥΡΙΖΑ).

Ηλείας: Εφη Γεωργοπούλου-Σαλτάρη, Δ.Μπαξεβανάκης και Γερ. Μπαλαούρας (ΣΥΡΙΖΑ), Κ. Τζαβάρας (Ν.Δ.), Γ.Κουτσούκος (ΠΑΣΟΚ).

Ημαθίας: Κ. Λαπαβίτσας, Φρόσω Καρασαρλίδου και Γ. Ουρσουζίδης (ΣΥΡΙΖΑ), Απ. Βεσυρόπουλος (Ν.Δ.).

Ηρακλείου: Γ. Μιχελογιαννάκης, Μ. Κριτσωτάκης και Σ.Βαρδάκης (ΣΥΡΙΖΑ), Ελ. Αυγενάκης (Ν.Δ.), Σπ. Δανέλλης («Ποτάμι»), Β.Κεγκέρογλου (ΠΑΣΟΚ), Κ. Δαμαβολίτης (ΑΝΕΛ.), Μ. Συντυχάκης (ΚΚΕ).

Θεσπρωτίας: Β. Γιόγιακας (Ν.Δ.), Μάριος Κατσής (ΣΥΡΙΖΑ).

Α΄ Θεσσαλονίκης: Γ. Αμανατίδης, Δέσποινα Χαραλαμπίδου, Αν. Κουράκης, Τρ. Μηταφίδης, Αλ. Τριανταφυλλίδης, Βούλα Τεκτονίδου και Ιωάννα Γαϊτάνη (ΣΥΡΙΖΑ), Κ. Καραμανλής, Κ. Γκιουλέκας, Τ. Καλαφάτης και Ελένη Ράπτη (Ν.Δ.), Α. Γρέγος (Χ.Α.), Χριστίνα Ταχιάου («Ποτάμι»), Αθ.Βάρδαλης (ΚΚΕ), Κ. Ζουράρης (ΑΝΕΛ), Ευ. Βενιζέλος (ΠΑΣΟΚ).

Β’ Θεσσαλονίκης: Ευαγγελία Αμανατίδου-Πασχαλίδου, Σωκ. Φαμέλλος (ΣΥΡΙΖΑ), Α. Σαμαράς και Θ. Καράογλου (Ν.Δ.), Φ. Γραικός (Χ.Α.), Σταυρούλα Ξουλίδου (ΑΝΕΛ), Ελένη Γερασιμίδου (ΚΚΕ), Γ. Αρβανιτίδης (ΠΑΣΟΚ).

Ιωαννίνων: Χρ. Μαντάς, Γ. Στέφος, Μερόπη Τζούφη και Γ.Καραγιάννης (ΣΥΡΙΖΑ), Κ. Τασούλας (Ν.Δ.).

Καβάλας: Δ.Εμμανουηλίδης, Ηλ. Ιωαννίδης και Αλεξάνδρα Τσανάκα (ΣΥΡΙΖΑ), Ν.Παναγιωτόπουλος (Ν.Δ.).

Καρδίτσας: Ν. Μιχαλάκης, Σπ.Λάππας και Χρυσούλα Κατσαβρία-Σωτηροπούλου (ΣΥΡΙΖΑ), Κ.Τσιάρας (Ν.Δ.).

Καστοριάς: Μαρία Αντωνίου (Ν.Δ.), Ευ. Διαμαντόπουλος (ΣΥΡΙΖΑ).

Κέρκυρας: Στ. Σαμοΐλης και Φωτεινή Βάκη (ΣΥΡΙΖΑ), Στεφ.Γκίκας (Ν.Δ.).

Κεφαλληνίας: Αφροδίτη Θεοπεφτάτου (ΣΥΡΙΖΑ).

Κιλκίς: Γ. Γεωργαντάς (Ν.Δ.), Θ.Παραστατίδης (ΣΥΡΙΖΑ), Χρ. Χατζησάββας (ΧΑ).

Κοζάνης: Ραχήλ Μακρή, Ευγενία Ουζουνίδου και Δ. Δημητριάδης (ΣΥΡΙΖΑ), Γ.Κασαπίδης (Ν.Δ.), Χαρ. Κατάνας (ΑΝΕΛ).

Κορινθίας: Μαρία Θελερίτη, Γ. Ψυχογιός και Φ. Κουρεμπές (ΣΥΡΙΖΑ), Χρ. Δήμας (Ν.Δ.).

Κυκλάδων: Ν. Συρμαλένιος, Αντ. Συρίγος και Ν. Μανιός (ΣΥΡΙΖΑ), Γ. Βρούτσης (Ν.Δ.).

Λακωνίας: Αθ. Δαβάκης (Ν.Δ.), Στ. Αραχωβίτης (ΣΥΡΙΖΑ), Λ. Γρηγοράκος (ΠΑΣΟΚ).

Λάρισας: Αννα Βαγενά και Ηρώ Διώτη (ΣΥΡΙΖΑ), Μ. Χαρακόπουλος και Χρ. Κέλλας (Ν.Δ.), Γ. Λαμπρούλης (ΚΚΕ), Δέσποινα Σβερώνη (Χ.Α.), Κ. Μπαργιώτας («Ποτάμι»), Β. Κόκκαλης (ΑΝΕΛ).

Λασιθίου: Κ. Δερμιτζάκης (ΣΥΡΙΖΑ), Ι. Πλακιωτάκης (Ν.Δ.).

Λέσβου: Ι. Ζερδελής (ΣΥΡΙΖΑ), Χαρ. Αθανασίου (Ν.Δ.), Χτ. Τάσσος (ΚΚΕ).

Λευκάδος: Στ. Γρηγόρης (ΣΥΡΙΖΑ).

Μαγνησίας: Αλ.Μεϊκόπουλος, Δανάη Τζήκα-Κωστοπούλου, Κ. Δελημήτρος, Αικατερίνη Παπανατσίου και Συμ. Μπαλλής (ΣΥΡΙΖΑ), Χρ. Μπουκώρος (Ν.Δ.).

Μεσσηνίας: Α. Σαμαράς (Ν.Δ.), Αθ. Πετράκος, Παναγιώτα Κοζομπόλη-Αμανατίδη, Ελένη Ψαρρέα και Π. Κωνσταντινέας (ΣΥΡΙΖΑ).

Ξάνθης: Χ. Ζεϊμπέκ και Ευστ. Γιαννακίδης (ΣΥΡΙΖΑ), Αλ. Κοντός (Ν.Δ.).

Πέλλας: Γ. Καρασμάνης (Ν.Δ.), Θεοδώρα Τζάκρη, Γ. Σηφάκης και Χρ. Σμιάς (ΣΥΡΙΖΑ).

Πιερίας: Κ.Κουκοδήμος (Ν.Δ.), Ζ. Ζάννας, Ελισσάβετ Σκουφά και Αρ.Τζαμακλής (ΣΥΡΙΖΑ).

Πρέβεζας: Χρ. Μπάρκας (ΣΥΡΙΖΑ), Στ. Γιαννάκης (Ν.Δ.).

Ρεθύμνης: Α. Ξάνθος (ΣΥΡΙΖΑ), Ι. Κεφαλογιάννης (Ν.Δ.).

Ροδόπης: Μ. Μουσταφά και Αϊχάν Καρά Γιουσούφ (ΣΥΡΙΖΑ), Ευρ. Στυλιανίδης (Ν.Δ.).

Σάμου: Δ. Σεβαστάκης (ΣΥΡΙΖΑ).

Σερρών: Κ. Καραμανλής και Φωτεινή Αραμπατζή (Ν.Δ.), Αφροδίτη Σταμπουλή (ΣΥΡΙΖΑ), Αρτ. Ματθαιόπουλος (Χ.Α.), Αλ. Χατζηδημητρίου («Ποτάμι»), Μαρία Κόλλια-Τσαρουχά (ΑΝΕΛ).

Τρικάλων: Αθ.Παπαδόπουλος, Παναγιώτα Δριτσέλη και Χρ. Σιμορέλης (ΣΥΡΙΖΑ), Κ. Σκρέκας (Ν.Δ.).

Φθιώτιδας: Β. Κυριακάκης, Απ. Καραναστάσης, Δ.Βέττας και Βασιλική Λέβα (ΣΥΡΙΖΑ), Χρ. Σταϊκούρας (Ν.Δ.).

Φλώρινας: Κ. Σέλτσας (ΣΥΡΙΖΑ), Ι. Αντωνιάδης (Ν.Δ.).

Φωκίδας: Ηλ. Κωστοπαναγιώτου (ΣΥΡΙΖΑ).

Χαλκιδικής: Αικατερίνη Ιγγλέση (ΣΥΡΙΖΑ), Γ. Βαγιωνάς (Ν.Δ.), Γ. Δριβελέγκας (ΠΑΣΟΚ).

Χανίων: Γ. Σταθάκης, Π.Πολάκης και Ευαγγελία Βαγιωνάκη (ΣΥΡΙΖΑ), Στ. Θεοδωράκης («Ποτάμι»).

Χίου: Ν. Μηταράκης (Ν.Δ.), Α.βΜιχαηλίδης (ΣΥΡΙΖΑ).

Έντυπη

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ