Το ντέρμπι βάφτηκε πράσινο – Επικράτηση 1 – 0 του ΠΑΟ επί του Ολυμπιακού

36" χρόνος ανάγνωσης

Οι πράσινοι επικράτησαν 1-0 απέναντι στον Ολυμπιακό στην κατάμεστη Λεωφόρο και πλησίασαν στο -1 τους Πειραιώτες αλλά και στο -3 από την κορυφή.

Χρυσός σκόρερ για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν ο Βιγιαφάνιες στο 56ο λεπτό.

Ήρωας στο φινάλε ο Βλαχοδήμος, που με μεγάλες αποκρούσεις κράτησε ανέπαφη την εστία του και «σφράγισε» το τρίποντο για το Τριφύλλι. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ακίνδυνοι επιθετικά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως στα τελευταία λεπτά εκμεταλλευόμενοι και την κούραση των γηπεδούχων πίεσαν πολύ και θα μπορούσαν να σώσουν τον βαθμό.

Τους 13 βαθμούς έφτασαν πλέον οι πράσινοι, που παρέμειναν και αήττητοι στη Λεωφόρο στο φετινό πρωτάθλημα. Στους 14 έμειναν οι Πειραιώτες, που με νίκη θα ανέβαιναν -ίσως και προσωρινά- στην κορυφή.

Πηγή: Sport-FM