Μπάσκετ: Δεν τα κατάφεραν ούτε χθες ο Αρης και ο ΠΑΟΚ

1' 20" χρόνος ανάγνωσης

«Αυτόχειρες» στο ίδιο χρονικό σημείο των παιχνιδιών τους για την 4η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ ήταν ο ΠΑΟΚ και ο Αρης, γνωρίζοντας, αμφότεροι, την ήττα.

Στη Γαλλία, η Ελάν Σαλόν επικράτησε (75-61) του ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε προβάδισμα στο α΄ ημίχρονο (36-41) αλλά κατέρρευσε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν δέχτηκε 24 πόντους και «απάντησε» μόλις με οκτώ. Οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν δυνάμεις για να ανατρέψουν το διψήφιο προβάδισμα του σκορ που διατήρησε η Σαλόν και παρέμειναν στην 7η θέση του ομίλου τους, ενώ τραυματίστηκε ο Κρουμπάλι.

ΣΑΛΟΝ: Σμιθ, Χάρις 10 (2), Ροζενφέλντ 1, Ενζουλιέ 13, Ζιλέ 6 (2), Καμαρά 13, Φαρ 2, Ντόρσεϊ 12 (3), Ζελαμπάλ 10 (1), Τζόζεφ 8 (2), Πινόλ.

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ 10, Κλάσεν, Κρουμπάλι 15, Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 14 (1), Ζάρας, Κατσίβελης 2, Τζόουνς 5 (1), Τρις 9 (2).

Ηττα εκτός… προγράμματος και εντός έδρας γνώρισε ο Αρης από τη Βόννη (69-75), η οποία αξιοποίησε τη διπροσωπία των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο και έφυγε από τη Θεσσαλονίκη με την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση. Ο Αρης είχε διαφορά 10 πόντων στο ημίχρονο (39-29), όμως η Βόννη «έτρεξε» σερί 18-4, με τους Γκαμπλ και Μάγιο να αιφνιδιάζουν την άμυνα των γηπεδούχων.

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 11 (1), Βον 16 (2), Τσαϊρέλης 11 (1), Πουλιανίτης, Χρηστίδης 6, Μούρτος, Βασιλόπουλος 12 (2), Πέτγουεϊ, Γουίβερ, Μπένσον 5, Μπελ 8.

ΒΟΝΝΗ: Κάρι 8 (2), Κλέιν, Ντζούρισιτς 9 (1), Γκαμπλ 20 (8 ριμπάουντ), Ντιλέο 7 (1), Μπρούνιγκ 4, Μπαρτόλο 4, Μάγιο 17 (4), Χιλ 6.

• Την ουραγό του τρίτου ομίλου, Ρόζα Ράντομ (3 ήττες), θα υποδεχτεί σήμερα (19.30) η ΑΕΚ και θα έχει την ευκαιρία να φτάσει στη δεύτερη νίκη της.