Με 95 – 67 ο Παναθηναϊκός συνέτριψε τη Ρεάλ

46" χρόνος ανάγνωσης

Με τον Νικ Καλάθη σε εξαιρετική μέρα ο Παναθηναϊκός συνέτριψε 95-67 τη Ρεάλ Μαδρίτης και έκανε το 1 – 0 στη σειρά των play off.

Οι πράσινοι είχαν εκρηκτική εκκίνηση στην αναμέτρηση οι «πράσινοι», καθώς μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα, υποχρέωναν σε απανωτά λάθη τη Ρεάλ, έκλεβαν μπάλες στα πρώτα πέντε λεπτά και πέτυχαν σκορ 20 -0, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 46-30.

Τρομερή ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ έβγαζε και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός και η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +20 (54-34). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε ουσιαστικά ένα πάρτι στο παρκέ του ΟΑΚΑ από τους «πράσινους», με τον Καλάθη να μοιράζει τη μία ασίστ πίσω από την άλλη, τους παίκτες του Πασκουάλ να προσφέρουν σκορ και θέαμα και τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +29 (66-37), στο 27’.

Το τέταρτο δεκάλεπτο εκξελίχθηκε σε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να παίζουν με τους αναπληρωματικούς.

Πηγή: Sport Fm