Χωρίς νικητή το ντέρμπι των «αιωνίων»

48" χρόνος ανάγνωσης

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Κυριακής.

Παρότι οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν τους τρεις βαθμούς στα χέρια τους μέχρι το 90ο λεπτό, δεν κατάφεραν να φύγουν νικητές, παραμένοντας ισόβαθμοι στην κορυφή της βαθμολογίας με τον ΠΑΟΚ.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, χάρη σε γκολ του Γκερέρο στο 36’. Ωστόσο, οι «πράσινοι» δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση στο 61’ όταν κέρδισαν πέναλτι, το οποίο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο Μακέντα.

Ο,τι δεν κατόρθωσε ο Ιταλός από την άσπρη βούλα, το έπραξε, όμως ο Γιοάν Μολό στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του ματς, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

«Θρίλερ» στην Τούμπα

Χωρίς νικητή είχε λήξει νωρίτερα και το άλλο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας, ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Αρη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές (Ιντέγε 4’, Ματίγια 87’), ωστόσο ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρήκε άμεσες απαντήσεις, σώζοντας τον βαθμό στην εκπνοή του ματς (Λέο Μάτος 6’, Μίσιτς 90’).