Τσάμπιονς Λιγκ: Με το «αριστερό» ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα των ομίλων

49" χρόνος ανάγνωσης

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ ο Ολυμπιακός, χάνοντας πολύ πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 2-3 από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, εντός έδρας.

Οι «ερυθρόλευκοι» υπέστησαν ψυχρολουσία μόλις στο δεύτερο λεπτό, όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ από γκολ του Ντουμπιά, ενώ η άμυνά τους ήταν… απούσα, με αποτέλεσμα οι Πορτογάλοι να σημειώσουν ακόμη δύο τέρματα στο πρώτο μέρος (Μάρτινς 13’, Φερνάντες 43’). Το μόνο που κατάφεραν οι Πειραιώτες ήταν να μειώσουν στα τελευταία λεπτά, στο 89’ και το 93', με τον Πάρντο.

Στην «τιτανομαχία» του ομίλου, η Μπαρτσελόνα επικράτησε εύκολα της Γιουβέντους στην Ισπανία με 3-0.

Επόμενο ραντεβού για τους πρωταθλητές Ελλάδας, στο Τορίνο απέναντι στους «μπιανκονέρι», στις 27 του μήνα.