Μια διαφορετική ΑΕΚ φουλάρει για τη 2η θέση

1' 2" χρόνος ανάγνωσης

Ακόμη μία έξοχη ποδοσφαιρική παράσταση προσέφερε η ΑΕΚ, νικώντας με 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ, σε αγώνα πανομοιότυπο με αυτόν των Ιωαννίνων, όπου η Ενωση είχε κερδίσει με 4-0. Η ΑΕΚ παίζοντας στα «κόκκινα» για 20 λεπτά βρήκε εύκολη διαδρομή προς τη νίκη χάρη σε γκολ των Λιβάγια, Αλεφ και Πόνσε, κρατώντας για 12ο παιχνίδι τη φετινή σεζόν το «μηδέν» στην άμυνα. Το εντυπωσιακό στατιστικό στοιχείο που προκύπτει είναι πως η ΑΕΚ δεν έχει κερδίσει κανένα ματς τη φετινή αγωνιστική περίοδο στο οποίο να έχει δεχθεί γκολ, ενώ τελευταία της νίκη πρωταθλήματος στην οποία κέρδισε έχοντας δεχθεί γκολ ήταν το περυσινό «διπλό τίτλου» στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τον Ολυμπιακό. Η επιλογή του Μαρίνου Ουζουνίδη να αλλάξει τον σχηματισμό σε 3-5-2, με την «ενεργοποίηση» του ξεχασμένου Γκάλο αλλά και την επιστροφή του Μπακασέτα, αποδίδει καρπούς, καθώς ο συγκεκριμένος σχηματισμός δείχνει να ταιριάζει απόλυτα στο ρόστερ της ΑΕΚ, κάτι βεβαίως που είχε φανεί ξεκάθαρα και την περυσινή σεζόν. Αυτό που προβληματίζει είναι ο λόγος για τον οποίο ο Μαρίνος Ουζουνίδης άργησε τόσο πολύ να αλλάξει κάτι στην ομάδα, δεδομένου ότι πλέον ο αντικειμενικός στόχος είναι η διεκδίκηση της δεύτερης θέσης. Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει αύριο τον Κισσαμικό για το Κύπελλο στη ρεβάνς του 1-1, ενώ ο Κώστας Γαλανόπουλος παραμένει τραυματίας.