Πρωτιά για τον Σεμπαστιάν Οζιέ στο Ράλι του Μόντε Κάρλο

40" χρόνος ανάγνωσης

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε ο Σεμπαστιάν Οζιέ την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου που κατέκτησε πέρυσι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι (WRC), καθώς πρώτευσε στο Ράλι του Μόντε Κάρλο, με το οποίο «άνοιξε η αυλαία» της σεζόν του 2019.

Ο εξάκις παγκόσμιος πρωταθλητής, ο οποίος φέτος «τρέχει» με τη Citroen, χάρισε στη γαλλική εταιρεία την 100ή νίκη της στο WRC, αφού επικράτησε του Τιερί Νεβίλ στο… θρίλερ της «πρωτιάς» (σ.σ. η μεταξύ τους διαφορά πριν την τελευταία ειδική ήταν μόλις 0.4 δευτερόλεπτα).

Ο Βέλγος οδηγός της Hyundai έμεινε τελικά 2.2 δευτερόλεπτα πίσω από τον Οζιέ, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Εσθονός Οτ Τανάκ με Toyota (+2:15.2).

Στο μεταξύ, ο εννέα φορές πρωταθλητής του WRC Σεμπαστιάν Λεμπ, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με τη Hyundai, έμεινε τέταρτος, 13 δευτερόλεπτα πίσω από τον Τανάκ.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ