Τσάμπιονς Λιγκ: Επική ανατροπή και πρόκριση για τη Λίβερπουλ επί της Μπαρτσελόνα

39" χρόνος ανάγνωσης

Πετυχαίνοντας μία ιστορική ανατροπή επί της Μπαρτσελόνα, η Λίβερπουλ πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, στον οποίο θα βρεθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και θα αντιμετωπίσει τον Άγιαξ ή την Τότεναμ.

Η Λίβερπουλ συνέτριψε με 4-0 τη Μπαρτσελόνα στο Άνφιλντ, ανατρέποντας εμφατικά το εις βάρος της 3-0 του πρώτου ημιτελικού στο Καμπ Νου και πετυχαίνοντας μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του θεσμού.

Ο Οριγκί άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό για τους «κόκκινους», με τον Βαϊνάλντουμ να μπαίνει αλλαγή στο ημίχρονο και να βρίσκει δύο τέρματα σε λιγότερα από τρία λεπτά (54’, 56’), ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Σαν να μην έφθανε αυτό, ο Οριγκί σκόραρε ξανά στο 79ο λεπτό μετά από πανέξυπνη εκτέλεση κόρνερ του MVP Αλεξάντερ-Άρνολντ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Πηγή: sport-fm.gr