Δεν τα κατάφερε η Σάκκαρη στο Ρολάν Γκαρός

38" χρόνος ανάγνωσης

Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να συνεχίσει την πορεία της στα χωμάτινα κορτ του Παρισιού, αφού ηττήθηκε από την Τσέχα Κατερίνα Σινιάκοβα με 2-1 σετ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε σπουδαία ευκαιρία να πάρει το πρώτο σετ,  αφού βρέθηκε μπροστά με 5-1 στα γκέημ. Η αντίπαλος της αντέδρασε όμως και τελικά το κατέκτησε στο τάι μπρέικ, με επιμέρους σκορ 7-5.

Όμως η Σάκκαρη δεν το έβαλε κάτω. Προηγήθηκε από νωρίς στο δεύτερο σετ, άντεξε την αντεπίθεση της αντιπάλου της και τελικά το κατέκτησε σε ένα μαραθώνιο τάι μπρέηκ, επικρατώντας με 10-8.

Στο καθοριστικό τρίτο σετ, η Σινιάκοβα δεν λάθεψε και κατάφερε να κάνει μπρέηκ στο σερβίς της Ελληνίδας πρωταθλήτριας σχετικά νωρίς. Κράτησε το δικό της στα επόμενο γκέημ και εν τέλει πήρε τη νίκη και την πρόκριση με 6-3.