ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Πρόωρος αποκλεισμός για τον Αρη

Πιο άσχημα δεν γινόταν. Ο Αρης, κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο, γνώρισε βαριά ήττα στη Νορβηγία με 3-0 από τη Μόλντε στον πρώτο αγώνα για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ και πλέον ελπίζει μόνο σε ένα… θαύμα την ερχόμενη εβδομάδα ανήμερα της Παναγίας.

Βέβαια, με το πρόσωπο που παρουσίασε χθες η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν μπορεί να ελπίζει σε κάτι, και ο Σάββας Παντελίδης, που χθες ήταν τιμωρημένος και έβλεπε την… καταστροφή από την εξέδρα, θα πρέπει να αλλάξει πολλά. Οι «κίτρινοι» ήταν φλύαροι, ενώ είχαν κάκιστη αμυντική συμπεριφορά, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στη Μόλντε να φτάσει σε μια ευρεία νίκη πολύ πιο εύκολα από ό,τι και οι ίδιοι οι παίκτες της περίμεναν. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο Αρης είδε στο 63ο λεπτό να αποβάλλεται (σωστά) ο Βέλεθ, που εκτός από την κάρτα έφυγε από το γήπεδο και τραυματίας. Η Μόλντε μέσα σε πέντε λεπτά επέβαλε τον νόμο της στο παιχνίδι. Ο Εϊκρεμ στο 27ο λεπτό εκτέλεσε τον Κουέστα για το 1-0. Στο 33ο λεπτό ένα… παιδικό λάθος του Ισπανού γκολκίπερ έδωσε την ευκαιρία στον Χέσταντ να κάνει το 2-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ελινγκσεν στο 88ο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή.

ΜΟΛΝΤΕ:  Κράνινξ, Χάραλντσεϊντ, Μπιόρνμπακ, Γκάμπριελσεν, Χάουγκεν, Χουσαΐν (74΄ Ελινγκσεν), Αουρσνες, Χέσταντ, Εϊκρεμ, Ομοϊγουάνφο (85΄ Κνούτζον), Τζέιμς.
ΑΡΗΣ:  Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Μπάσα (68΄ Δεληζήσης), Σάσα, Ματίγια, Ντιγκινί, Ιντέγε (81΄ Λάρσον), Τόνσο (74΄ Φετφατζίδης).