Τσάμπιονς Λιγκ: «Ορθιος» στην πρεμιέρα ο Ολυμπιακός

33" χρόνος ανάγνωσης

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Τότεναμ στο ημίωρο της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στο παιχνίδι και ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με εντός έδρας ισοπαλία (2-2).

Οι Λονδρέζοι μέσα σε τέσσερα λεπτά (26΄Κέιν με πέναλτι, 30’ Λούκας Μόουρα) έδειξαν να καθαρίζουν το παιχνίδι, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Μείωσαν σε 1-2 πριν την ανάπαυλα, χάρη σε τέρμα του Ποντένσε στο 44’, ενώ δέκα αγωνιστικά λεπτά αργότερα βρήκαν το γκολ την ισοφάρισης, με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Ματιέ Βαλμπουενά.

Ο ρυθμός έπεσε αρκετά μετά το 60', με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.