KAI… ΑΛΛΑ

1' 37" χρόνος ανάγνωσης

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ: 13.00: Τένις: Ρολάν Γκαρός, EUROSPORT. 18.00: Βόλεϊ γυναικών: Ρωσία – Ιαπωνία, SUPERSPORT. Μπάσκετ: Περιστέρι – Παναθηναϊκός, ET-1. 20.00: Ολυμπιακός – AEK, Magic. Βόλεϊ γυναικών: Κούβα – Δομηνικανή Δημοκρατία. 22.00: Ιταλία – Βραζιλία, SUΡΕRSΡΟRΤ.

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ: Την 6η θέση κατέκτησε ο Χάρης Μουζενίδης (62 κ.) στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων (Μεξικό). O πρωταθλητής μας, που αντιμετώπιζε πρόβλημα στην ωμοπλάτη, σήκωσε 115 κ. στο αρασέ (9ος) και 142,5 στο ζετέ (6ος). Στην ίδια κατηγορία ο Θ. Χατζίδης ανύψωσε 115 κ. στο αρασέ (12ος) αλλά ακυρώθηκε στο ζετέ γιατί απέτυχε στα 142,5. Το χρυσό μετάλλιο στο σύνολο κατέκτησε ο Τσιού Λε (Κίνα) με 287,5 (127,5-160), το ασημένιο ο Ντομπριάνσκι (Ρωσία) με 277,5 (122,5-155) και το χάλκινο ο Ντανιελιάν (Αρμενία) με 275 (122,5-152). Στα 58 κ. νεανίδων κυριάρχησαν οι Χονγκ Γιούνγκχονγκ (Κίνα) 217,5 (97,5-120), Μπιλγκίν (Τουρκία) 205 (92,5-112,5) και Τσαΐνοβα (Ρωσία) 200 (85- 115).

ΠΑΛΗ: Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Θ. Τουνουσίδης (84 κ.) στο τουρνουά εφήβων της ελληνορωμαϊκής (Αρμενία). O Θ. Ποζίδης (120) αναδείχθηκε 2ος, ενώ ο Λ. Δημητράκης (66) πήρε την 4η θέση.

ΣΤΙΒΟΣ: Το Σάββατο, στο στάδιο Μυτιλήνης, θα διεξαχθεί ο τρίτος εφετινός αγώνας της σειράς των ελληνικών γκραν πρι, με την επωνυμία «Κώστας Κεντέρης», προς τιμήν του Ελληνα ολυμπιονίκη και παγκόσμιου πρωταθλητή των 200 μ.

ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: O M. Κωτούλας στους άνδρες, οι K. Κωνσταντινίδης και Γρ. Μελισσής στους έφηβους, ο Μπ. Χαϊδεμενάκης στους παίδες και η M. Μιχαλογιαννάκη στις γυναίκες, προηγούνται στην κατάταξη του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Την Κυριακή, θα διεξαχθεί στη Λάρισα ο αγώνας – μπαράζ ανάμεσα στον Λεβαδειακό και την Καβάλα. O νικητής της συνάντησης, τη νέα περίοδο θ’ αγωνίζεται στη B΄ Εθνική και ο ηττημένος στη Γ΄ Εθνική.

ΠΟΛΟ: «Μήλον της Εριδος» μεταξύ Ολυμπιακού και Βουλιαγμένης είναι ο 22χρονος διεθνής παίκτης του AO Π. Φαλήρου, Αργύρης Θεοδωρόπουλος. Στον Ολυμπιακό θεωρούν μεν, ότι ο παίκτης σχεδόν είναι δικός τους, αλλά η Βουλιαγμένη επανέρχεται με νέα πρόταση προς τον ΑΟΠΦ. Μάλιστα, σήμερα το βράδυ αναμένεται να συναντηθούν εκπρόσωποι του NOB με το προεδρείο του ΑΟΠΦ.