KAI… ΑΛΛΑ

1' 16" χρόνος ανάγνωσης

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ: 14.45: Ποδηλασία: Γύρος Γαλλίας. Ποδόσφαιρο: Σαουθάμπτον – Σέλτικ, Τότεναμ – Αστον Βίλα, EUROSPORT. 21.00: Βόλεϊ: Ισπανία – Ελλάς, ΕΤ-1.

ΠΥΓΜΑΧΙΑ: Με επιτυχίες ξεκίνησαν οι Ελληνες αθλητές στο παγκόσμιο πρωτάθλημα (Ταϊλάνδη). O Παυλίδης (81 κ.) κέρδισε 18-7 στα σημεία τον Κινέζο Ζάο Βανγκ και στον δεύτερο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Εβγένι Μακαρένκο. O Κλαδούχας (91) νίκησε τον Τσέχο Πάουελ Τοϊάουος με 13-9 στα σημεία και τώρα θα κληθεί να ξεπεράσει το εμπόδιο του Κουβανού Οντανιέρ Σολισφόντε.

ΤΕΝΙΣ: O πρόωρος αποκλεισμός της Λένας Δανιηλίδου και από το Γουίμπλεντον δεν επέτρεψαν στην τενίστριά μας να μπει μέσα στις 20 καλύτερες του κόσμου κι έτσι… κατρακύλησε στην 22η θέση. Στην 135η θέση της παγκόσμιας κατάταξης ανέβηκε ο Βασίλης Μαζαράκης. O Οικονομίδης είναι 286ος και ο Πέππας 526ος.

ΤΑΕ KBONTO: O A. Σ. Σερρών κατέκτησε το πρωτάθλημα. Πρωταθλητές Ελλάδος αναδείχθηκαν: 62 κ.: Σ. Κωνσταντινίδης (Σερρών), 67: Ιωνάς (Περιστερίου), 72: Παναγιωτόπουλος (Καλαμάτα), 78: Γκόλτσιος (Τυρνάβου), 84: Τόλιος (ΓΑΣ Θεσσαλός). Γυναίκες: 51: Σεϊκερίδου (Μενεμένης), 59: Μιχαηλίδου (Μακεδών Κορδελιού), 63: Τζιδημοπουλου (Αιγάλεω), 72: Παγωνάκη (A. K. Ορεστιάδας), +72: Κούβαρη.

ΠΑΛΗ: Την 4η θέση κατέλαβε ο Κώστας Συρόπουλος (100 κ.) στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων της ελληνορωμαϊκής, που διεξήχθη στη Ρωσία.

ΤΡΙΑΘΛΟ: Την 35η θέση κατέκτησε ο Κώστας Δοβανάς με 1:56:04 (72 αθλητές) στην Ολλανδία. Πρώτευσε ο Ντιμίτρι Γκαντ (Καζακστάν) με 1:49:36.

ΠΕΝΤΑΘΛΟ: O Ανδρέας Ιντρα (5.704 β.) στους άνδρες και η Διονυσία Πάστρα (4.856 β.) στις γυναίκες πρώτευσαν στους B΄ Διασυλλογικούς Αγώνες.

ΓΚΟΛΦ: Το μεγαλύτερο και πιο σύγχρονο γήπεδο στη χώρα μας (720 στρέμματα) άρχισε να λειτουργεί στη Χερσόνησο της Κρήτης.