«Ζεστός» Φάφαλης στο ψύχος της Ημαθίας

38" χρόνος ανάγνωσης

Τις ικανότητές του στο σπριντ των 1.500 μ. στο σκι έδειξε ακόμα μια φορά ο Λευτέρης Φάφαλης. O πρωταθλητής μας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Βαλκανικό Κύπελλο Δρόμων Αντοχής, το οποίο διεξήχθη στο Σέλι. Στο χιονοδρομικό κέντρο του Νομού Ημαθίας το κρύο ήταν ανυπόφορο αλλά ο Ελληνας χιονοδρόμος νίκησε με άνεση όλους τους αντιπάλους του και μαζί με το χρυσό κατέκτησε και τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος καθώς η διοργάνωση ήταν παράλληλα και πανελλήνιο πρωτάθλημα. Στη 2η θέση του βάθρου ανέβηκε ο Ρουμάνος, Μιχάι Γκαλιτσιάνου ενώ 3ος ήταν ο συμπατριώτης του, Ζολτ Αντάλ. O Σταύρος Χριστοφορίδης ήρθε 6ος στη γενική κατάταξη και ο Νίκος Καλοφύρης 7ος. Στις γυναίκες, η Κατερίνα Ταούλα περιορίστηκε στον τίτλο της πρωταθλήτριας Ελλάδος (4η στη γενική). Πρώτη στο σπριντ ήταν η Ρουμάνα M. Γκιόρκι.