«Παράταση» στην ελπίδα από την Εθνική μας

1' 32" χρόνος ανάγνωσης

ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ.Αυτή τη φορά έπαιξε βόλεϊ η εθνική μας ομάδα. Νίκησε τη δευτεραθλήτρια Ευρώπης του 2003 και τριταθλήτρια κόσμου του 2002, Γαλλία, με 3-2 (25-22, 26-28, 20-25, 28-26, 15-12) και διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στους ημιτελικούς του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Για να συμβεί αυτό, πρέπει να νικήσει την Τσεχία σήμερα (19.00, ET1) και να ευνοηθεί από τον συνδυασμό των αποτελεσμάτων στους άλλους αγώνες.

Στο πρώτο σετ, η Εθνική ακολουθούσε τους Γάλλους με δύο πόντους διαφορά, αλλά από τη στιγμή που προηγήθηκε για πρώτη φορά (19-18), δεν έχασε την πρωτοπορία στο σκορ. Και στα δύο επόμενα η ομάδα μας είχε πάθος. Πάλεψε και στην άμυνα και στο μπλοκ, παρουσίασε, όμως, «μαύρες τρύπες» στην απόδοσή της. Στο δεύτερο το 13-13 έγινε 13-18, αλλά, παρά ταύτα, η Ελλάς ισοφάρισε 24-24 και προηγήθηκε 25-24, έχασε, όμως, με 26-28. Στο επόμενο το 16-14 και το 18-17 έγιναν 18-10, 19-23 και 20-25. Στο τέταρτο, η επιθυμία για τη νίκη κράτησε όρθια την ομάδα μας, που έκανε το 15-17, 21-19 και, τελικά, το πήρε με 28-26. Στο πέμπτο η νίκη κρέμεται συνήθως σε «μια κλωστή». Της Ελλάδος ήταν πιο γερή και επικράτησε, αφού ανέτρεψε το 8-10.

H Τσεχία χθες επεβλήθη της Ισπανίας με 3-2 (25-17, 22-25, 17-25, 25-14, 15-11) και έμπλεξε την κατάσταση στον όμιλο. H Σερβία / Μαυροβούνιο νίκησε και την Ολλανδία με 3-0 σετ (25-20, 25-18, 25-19), πέτυχε την τέταρτη νίκη της και έγινε η πρώτη χώρα, που πήρε το «εισιτήριο» για τους τελικούς, που θα γίνουν στη Ρώμη το Σαββατοκύριακο. H βαθμολογία: Σερβία / Μαυροβούνιο 8, Ισπανία, Ισπανία, Γαλλία, Ελλάς, Τσεχία 6, Ολλανδία 4.

Οι άλλοι σημερινοί αγώνες του ομίλου είναι:  Ολλανδία – Ισπανία, Γαλλία – Σερβία / Μαυροβούνιο.

Για τον A΄ όμιλο σήμερα θα παίξουν: Ουκρανία – Πολωνία, Πορτογαλία – Ρωσία, Ιταλία – Κροατία. H βαθμολογία (3 αγώνες): Ιταλία 6, Ρωσία 6, Πολωνία 4, Κροατία 4, Πορτογαλία 4, Ουκρανία 3.