ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Η ΑΕΚ… έριξε στην πέμπτη θέση τον Πανελλήνιο

Με τον Νταμίρ Μουλαομέροβιτς να φορά πολιτικά στην άκρη του πάγκου του Πανελληνίου και με τον Αργύρη Πεδουλάκη να έχει αποβληθεί από το πρώτο δεκάλεπτο και να δίνει οδηγίες από την εξέδρα, ο Πανελλήνιος γνώρισε την ήττα (70-65) από την ΑΕΚ, στο κλειστό του Γαλατσίου και κατέκτησε την 5η θέση του πρωταθλήματος. Ο Πεδουλάκης αποβλήθηκε, μόλις από το 2ο λεπτό του αγώνα, λόγω διαμαρτυριών στους διαιτητές.

Το εκπληκτικό ξεκίνημα της ΑΕΚ (26-8 στο 10΄) έδειξε ότι οι γηπεδούχοι θα επικρατούσαν εύκολα, αλλά ο Πανελλήνιος κατάφερε να βελτιώσει την άμυνά του και με τον Τσαλδάρη σε μεγάλη μέρα έπαιρνε τους πόντους που ήθελε. Το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι και νίκησε ο πιο ψύχραιμος. Η νίκη της ΑΕΚ που διεκδικούσε την 6η θέση, έμεινε χωρίς αντίκρισμα, εξαιτίας της νίκης του ΠΑΟΚ.

ΑΕΚ: Μπλασινγκέιμ 2, Χάτζατζ 6, Ρίματς 12, Πελεκάνος 6, Παντελιάδης 8, Μαγγουνής, Καλαμπόκης 15 (1), Παπανικολάου, Τσιάρας 5 (1), Μάτος, Μπουρούσης 5 (1), Παπαϊωακείμ 11.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Μορφής, Κανταρτζής 5, Τσαλδάρης 18 (6), Μασλαρινός, Σακελλαρίου 5 (1), Τζόνσεν 14 (1), Κοπρίβιτσα 2, Τσόπης, Μπούμτζε 4, Τόμας 6, Πασχάλης 7, Τσαμάτος 4

– Ο Πανιώνιος έκανε αυτό που έπρεπε και περίμενε να τον ευνοήσουν τα αποτελέσματα προκειμένου να μη βρεθεί αντιμέτωπος με τον Παναθηναϊκό στα πλέι οφ, αλλά οι «κυανέρυθροι», παρά τη νίκη τους (79-65) επί του αδιάφορου Αμαρουσίου, παρέμειναν στην 8η θέση.

Πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης του αγώνα, ο Ουίλιαμ Εϊβερι με 27 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Δημήτρης Μαρμαρινός με 14.