Ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή

57" χρόνος ανάγνωσης

Να ο ΠΑΟΚ! Στην τρίτη αναμέτρηση που θα γίνει μεθαύριο και πάλι στο κλειστό του Αγίου Θωμά, θα κριθεί η πρόκριση του νικητή από το ζευγάρι Αμαρουσίου – ΠΑΟΚ, αφού ο «Δικέφαλος» του Βορρά έδειξε περίσσιο πείσμα και νίκησε 69 – 66, χθες, στην Πυλαία.

Ο ΠΑΟΚ πήρε την «μπουκιά» μέσα από το στόμα των φιλοξενούμενων, καθώς μέχρι και ένα λεπτό πριν από τη λήξη, είχαν το προβάδισμα (62-63).

«Μηδένα προ του τέλους μακάριζε», όμως, για τον ΠΑΟΚ που πέτυχε συνολικά σερί 18-0, στην τέταρτη περίοδο, αλλά και 6-0 στο τελευταίο λεπτό (3ποντο του Ζούγιοβιτς), μετατρέποντας το 50-63 σε 68-63! Οι δύο εύστοχες βολές του Κυρίτση (68-65) δεν ανησύχησαν τον ΠΑΟΚ που νίκησε το Μαρούσι για πρώτη φορά στη φετινή περίοδο, ύστερα από πέντε αγώνες. Μέχρι το 30΄, το Μαρούσι είχε το προβάδισμα (ημ. 32-37), αλλά αιφνιδιάστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο από την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ: Ξανθόπουλος, Βασιλειάδης 15 (2), Μαξάντεφ 7 (1), Ζούγιοβιτς 3 (1), Γκαγκαλούδης 13 (2), Μαυροκεφαλίδης 5, Σίμονς 22 (3), Αλέξιτς 2, Εντιαγέ 2.

ΜΑΡΟΥΣΙ: Μπλάκνεϊ 23 (5), Νικολαΐδης 4, Μπουντούρης, Κυρίτσης 14 (1), Σέκουλιτς 4, Χόμαν 5, Στεφανίδης, Κολώκας, Καϊμακόγλου 8 (2), Νοέας 8 (2).