ΣΥΝΤΟΜΑ

2' 50" χρόνος ανάγνωσης

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΜΕΑ

Δύο φορές «χρυσός» ο Ταϊγανίδης

Δύο χρυσά μετάλλια κατέκτησε ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης σημειώνοντας ισάριθμα ρεκόρ κόσμου, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης για αθλητές με αναπηρία (ΑΜΕΑ) που διεξάγεται στο Ντέρμπαν (Νότια Αφρική). Νίκησε στα 200 μ. μεικτής με 2.18.82 και στα 100 μ. ελεύθερο με 53.96. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η Μαρία Καλπακίδου στα 50 μ. ελεύθερο με 1.24.98. Ο Χρ. Ταμπαξής πήρε ασημένιο μετάλλιο στα 50 μ. ελεύθερο με 1.24.50 και ο Αλ. Ταξιλδάρης χάλκινο μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα με 2.01.97.

ΤΡΟΠΑΙΟ ΛΕΝ ΠΟΛΟ

Σπουδαία νίκη της Χίου

Η Χίος πέτυχε σπουδαία νίκη στη φάση των «16» του Τροπαίου ΛΕΝ ανδρών. Στην έδρα της επεβλήθη της ρωσικής Σίντεζ Καζάν με 10-9. Βέβαια, θα είναι δύσκολο στη ρεβάνς να κρατήσει τη διαφορά και να προκριθεί, αλλά η νίκη είναι σημαντική. Ο Ολυμπιακός νίκησε τη ΝΕ Πατρών με 9-5, στον σπουδαιότερο αγώνα της 3ης αγωνιστικής της Α1 πόλο γυναικών. Τ’ άλλα αποτελέσματα: ΠΑΟΚ – Εθνικός 6-8, Ρέθυμνο – Βουλιαγμένη 1-17, Γλυφάδα – Χανιά 15-3. Ο Πανιώνιος κατέκτησε το πρωτάθλημα μίνι παίδων, νικώντας στον τελικό τον ΑΟ Π. Φαλήρου με 8-3.

ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Εκπληξη το Μαρκόπουλο

Σημαντική νίκη πέτυχε στην 8η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών το Μαρκόπουλο. Επεβλήθη 3-0 του Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη. Τ’ άλλα αποτελέσματα: Επίκουρος – Παναθηναϊκός 0-3, Πανελλήνιος – ΑΕ Βύρωνα 3-0, Αρης – Ηρακλής Κηφισιάς 1-3, Απολλώνιος – Κτησιφών 0-3, ΑΕΚ – Ολυμπιακός 0-3. Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 24, Πανελλήνιος 24, Ολυμπιακός 18, Ηρακλής Κηφισιάς 15, Ηρακλής Θεσσ. 13 κ.λπ.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πρώτος παρά την ισοπαλία

Στο Αργος άφησε τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα χάντμπολ της Α1 ανδρών ο Φίλιππος Βεροίας, που έφερε 23-23 με τον Διομήδη. Τ’ άλλα αποτελέσματα: Ιωνικός Ν.Φ. – ΧΑΝΘ 28-24, ΑΕΚ – Αερωπός Εδεσσας 33-30, Βριλήσσια – Κιλκίς 23-27, Απόλλων Καλαμαριάς – ΠΑΟΚ 15-24. Η βαθμολογία: Φίλιππος Βερ. 23, ΠΓΣ 19, Κιλκίς 19, ΑΕΚ 17, Διομήδης 14 κ.λπ.

ΤΖΟΥΝΤΟ

Οι νέοι πρωταθλητές

Ο Φίλιππος Αμυνταίου στους άνδρες και ο ΠΓΣ στις γυναίκες κατέκτησαν τον τίτλο στα πανελλήνια πρωταθλήματα τζούντο. Πρωταθλητές αναδείχθηκαν οι: Ανδρες: 60 κιλά: Γκορντέεφ (Φίλιππος), 66: Αλεξανίδης (Φίλιππος), 73: Ντάνκο (Φίλιππος), 81: Β. Ζιντιρίδης (Φίλιππος), 90: Μασμανίδης (Φίλιππος), 100: Τσαπάρας (ΕΓΣ), +100: Βασ. Ηλιάδης (Φίλιππος), Οπεν: Αλεξιάδης (Μιρμάνης Ξάνθης). Γυναίκες: 48: Σαρπαντιέ (ΠΓΣ), 52: Καπετανοπούλου (Ηφαιστος Τρίπολης), 57: Μπούνια (ΕΓΣ), 63: Μπουκουβάλα (ΠΓΣ), 70: Κουρτελέση (Πολυδάμας), 78: Ακριτίδου (ΣΑΠΚ Νεάπολης), +78: Πάτσιου (Ολυμπιονίκης Ρέντη), Οπεν: Μπούνια.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Επανεμφάνιση Μπουντούρη

Οι Λεωνίδας Πελεκανάκης – Γιώργος Στυλιανός του ΝΟ Π. Φαλήρου πρώτευσαν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας, της κατηγορίας Σταρ. Επανεμφανίσθηκε ο ολυμπιονίκης Τάσος Μπουντούρης, που μαζί με τον Εξαρχο κατέλαβαν την 4η θέση. Τ’ άλλα μετάλλια πήραν οι: 2οι Θ. Τσουλφάς / Ι. Λουδάρος (ΙΟΠ), 3οι Φ. Τερζόπουλος / Π. Παπαστεφάνου (ΝΟΠΦ).

ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΕΝΤΑΘΛΟ

Πρωταθλητές με μέλλον

Ο Δημήτρης Μότσιος (ΠΓΣ) στους εφήβους και η Λαμπρινή Αδάμ (ΚΟΑΑ) στις νεάνιδες επικράτησαν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα μοντέρνου πεντάθλου. Στη σκυταλοδρομία νίκησαν, αντιστοίχως, η Αθλόδρασις και ο ΚΟΑΑ.

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Παγκόσμιο ρεκόρ στα 63 κ.

Με παγκόσμιο ρεκόρ, η Ταϊλανδή Παουίνα Τονγκσούκ κυριάρχησε στην κατηγορία των 63 κιλών στην άρση βαρών στους 15ους Ασιατικούς Αγώνες, που διεξάγονται στην Ντόχα (Κατάρ). Η Τονγκσούκ πέτυχε το ρεκόρ στο ζετέ με 142 κιλά. Στο αρασέ ανύψωσε 110 κιλά και έφθασε τα 252 στο σύνολο.