ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Από την κορυφή αποχαιρέτησε τον πρώτο γύρο

Από την Κολωνία με… αγάπη, ο Ολυμπιακός έκοψε πρώτος το νήμα των 7 πρώτων αγωνιστικών της Ευρωλίγκας και με τη νίκη του επί της γερμανικής ομάδας (88-81) παρέμεινε στην κορυφή του Α΄ ομίλου.

Με το γνωστό επιθετικό τέμπο του και παρά την απουσία του Σχορτσιανίτη, του οποίου το κενό καλύπτει επάξια, μέχρι τώρα, ο Αντρια Ζίζιτς κάτω από τα καλάθια, ο Ολυμπιακός θα παίξει την επόμενη εβδομάδα με την Ταού, στη δύσκολη έδρα της Βιτόρια και αν ακόμα χάσει από τους Βάσκους, μπορεί και πάλι να μείνει στην πρώτη θέση, αν δεν καλυφθούν οι 19 πόντοι της νίκης του, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στη θέση του… οδηγού του αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο και νιώθοντας ότι παίζει στο Στάδιο «Ειρήνης και Φιλίας» παρά επί γερμανικού εδάφους είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ, αλλά δεν αποκτούσε και διαφορά ασφαλείας.

Ο Πεν και ο Ζίζιτς ήταν οι δύο «κολόνες» των «ερυθρολεύκων» στην επίθεση, αλλά και πάλι οι παίκτες του Γκέρσον δεν προσπάθησαν όσο θα έπρεπε στις αμυντικές υποχρεώσεις τους για να κάνουν και ευκολότερο το έργο τους, απέναντι στην άπειρη και ενθουσιώδη Κολωνία.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε 51 πόντους μέχρι το τέλος του α΄ ημιχρόνου, αλλά δέχτηκε και 47 από τους γηπεδούχους. Η επιθετική άνοδος του Ακερ ήρθε να συμπληρώσει το δίδυμο των Πεν και Ζίζιτς, ενώ για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά του σκορ στο συν 10 (51-61) στο 26΄ και «έκλεισε» την 3η περίοδο με 11 πόντους (61-72), καθώς ήταν θέμα χρόνου για την Κολωνία να χάνει… έδαφος στην εξέλιξη της αναμέτρησης και να μην της δίνεται η ευκαιρία από την ελληνική ομάδα να περάσει στην αντεπίθεση.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Κολωνία έπαιξε το τελευταίο χαρτί της, ενώ ο Ολυμπιακός έδειξε βιαστικός στις επιλογές του και δεν έπαιξε μυαλωμένα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν τη διαφορά των 10 πόντων (74-84) στους τρεις (81-84 στα 32΄΄) με καλάθι του Ναντφέι. Ο Ντόμερκαντ με 2/2 βολές πέτυχε το 81-86 και ο Πεν με τον ίδιο τρόπο έγραψε την 6η νίκη του Ολυμπιακού.

ΚΟΛΩΝΙΑ: Στράσερ, Ταλτς 5, Γκορτάτ 17, Ναντφέι 7, Γκαρντούκ, Μάλετ 9 (3), Φάισον 9 (2), Μακ Ελρόι 6, Μπάρελ 13, Γκρούντχεϊντ, Σλινανσάνιν 15 (5), Τζόουνς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πεν 22, Παπαμακάριος, Ακερ 16, Ζίζιτς 16, Μπουρούσης 16 (1), Μπάρλος 6, Βασιλόπουλος 3 (1), Στακ 2, Σχορτσιανίτης, Ντόμερκαντ 7 (1).