Δεκαπέντε βαθμοί δύναμη για το Πεκίνο

1' 46" χρόνος ανάγνωσης

Δεκαπέντε πολυτιμότατους βαθμούς πρόσφερε ο νεαρός (21 ετών), Αρθούρος Ακριτίδης στην εθνική ομάδα άρσης βαρών, στην προσπάθεια που κάνει στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, το οποίο διεξάγεται στην Τσιάνγκ Μάι (Ταϊλάνδη), για να στείλει τουλάχιστον τέσσερις και, ει δυνατόν, πέντε αθλητές στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2008. Κατέλαβε την 11η θέση στο σύνολο της κατηγορίας των 56 κιλών, στην οποία αγωνίστηκαν 29 αθλητές. Ο Ακριτίδης προχθές ήταν 1ος στο Β΄ γκρουπ με 252 κιλά (110 αρασέ – 142 ζετέ), ενώ χθες τον ξεπέρασαν οι δέκα από τους 12 αθλητές του Α΄. Ετσι κατετάγη 11ος. Το εντυπωσιακό είναι, ότι στο επολέ ζετέ αναδείχθηκε 8ος. Στο αρασέ πήρε την 16η θέση. Στο πρωτάθλημα δίνονται βαθμοί και στο αρασέ και στο επολέ ζετέ, οι οποίοι δεν υπολογίζονται για την πρόκριση, παρά μόνο για την κατάταξη στη πρωτάθλημα.

Από σήμερα και έως το τέλος του πρωταθλήματος θα υπάρχει κάθε ημέρα ελληνική συμμετοχή. Σήμερα θ’ αγωνισθούν ο Δημήτρης Κυριλλίδης στο Β΄ γκρουπ της κατηγορίας των 69 κ., στην οποία έχουν δηλωθεί 71 αθλητές. Τα πράγματα, λοιπόν, είναι πολύ δύσκολα για τον νεαρό πρωταθλητή, ο οποίος θα επιδιώξει να πάρει θέση στην κορυφαία 25άδα, ώστε να βάλει έστω κι ένα βαθμό στο «σακούλι» της ολυμπιακής πρόκρισης. Στο Β΄ γκρουπ έχει δηλωθεί ο Κροάτης (πρώην Βούλγαρος) «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Σίδνεϊ, Νικολάι Πέσαλοφ (έχει και ασημένιο Ολυμπιακό μετάλλιο από το 1992 και χάλκινο από το 1996), που έφτασε στα 37 του χρόνια και είχε διακριθεί στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του… 1989, το οποίο είχε διεξαχθεί στη Γλυφάδα.

Η Μαρία Πιπιλιαρίδου θα μετάσχει στο Γ΄ γκρουπ των 53 κ. Εχουν δηλωθεί 40 αθλήτριες.

Ο χθεσινός αγώνας στα 56 κιλά ήταν συναρπαστικός, με ανατροπές και απρόοπτα. Το χρυσό μετάλλιο στο σύνολο κατέκτησε ένας άγνωστος 20χρονος Βορειοκορεάτης, ο Τσα Κουμ Τσολ. Τ’ αποτελέσματα:

Σύνολο: Τσα Κουμ Τσολ (Β. Κορέα) 283, Λι Τσενγκ (Κίνα) 283, Ιραουάν (Ινδονησία) 278, Αλβάρες (Κούβα) 274, Ρι Κιόνγκ Σοκ (Βόρεια Κορέα) 272, Μπουρ (Μολδαβία) 267, Ντερμπενιόφ (Λευκορωσία) 267, Γου Μέιτζιν (Κίνα) 265, 11ος Ακριτίδης 252. Αρασέ: Λι 130, Τσα 128, Χοάνγκ Αν Ταούν (Βιετνάμ) 127, 16ος Ακριτίδης 110. Επωλέ ζετέ: Αλβάρες 156, Τσα 155, Ιραουάν 154, Λι 153, Ρι 150, Μπουρ 149, Γου 145, Ακριτίδης 142.