Παγκόσμιο μετάλλιο μετά 18 έτη στην ελευθέρα!

1' 56" χρόνος ανάγνωσης

Δεκαοκτώ χρόνια μετά το ασημένιο παγκόσμιο μετάλλιο, που έφερε στην Ελλάδα ο Ηρακλής Δεσκουλίδης (κατηγορία 90 κ.), η ελληνική ελευθέρα πάλη πήρε ξανά μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ο Γιάννης Αρζουμανίδης, στο Χέρνινγκ της Δανίας, κατέκτησε το χάλκινο της κατηγορίας των 120 κιλών. Ηταν μια απρόσμενη επιτυχία, η οποία, σε συνδυασμό με την 7η θέση, που κατέλαβε ο Απόστολος Τασκούδης στα 74 κ., οδήγησαν την Ελλάδα στη 12η θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς. Βαθμολογήθηκαν οι 30 από τις 49 χώρες, που πήραν μέρος. Ηταν το τέταρτο μετάλλιο της Ελλάδος στα παγκόσμια πρωταθλήματα ελευθέρας. Τα άλλα δύο ήταν ασημένια και τα είχε κατακτήσει το 1987 και το 1990 ο Γιώργος Αθανασιάδης στα 68 κιλά.

Ο Αρζουμανίδης αρχικά έχασε από τον Ρώσο Μπιλιάλ Μάχοφ, πρωταθλητή του 2007, που πήρε και τον φετινό τίτλο, με 0-2 στους γύρους (0-2, 0-2) και μετά νίκησε με 2-0 (6-3, 2-0) τον Ισπανό Χοσέ Κούμπα και τον Κουβανό Ντίσνι Ροντρίγκες, ο οποίος ήταν 5ος πέρσι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, με 2-1 (0-1, 3-0, 1-0) και πήρε την 3η, στους 27 αθλητές, μαζί με τον Αμερικανό Τέρβελ Ντλάγκνεβ. Δεύτερος αναδείχθηκε ο Ιρανός Μασούμι Βαλέντι. Υπενθυμίζουμε ότι στην πάλη απονέμονται δύο χάλκινα μετάλλια.

Ο Αρζουμανίδης, που φέτος πήρε την 5η θέση στο πρωτάθλημα Ευρώπης και τη 2η στους Μεσογειακούς, ώς πέρσι αγωνιζόταν στην ελληνορωμαϊκή. Μάλιστα, στους εφήβους είχε αναδειχθεί 8ος στο πρωτάθλημα Ευρώπης του 2006 και 10ος στο παγκόσμιο του 2005.

Ο Τασκούδης νίκησε με 2-1 (3-5, 5-0, 7-6) τον Καναδό Εβαν ΜακΝτόναλντ, έχασε με 0-2 (0-5, 1-3) από τον Αζέρο Τσαμσουλβαράγεφ, νίκησε με πτώση τον Σλοβάκο Κάτσενακ και ηττήθη με 0-2 (0-1, 0-3) από τον Μολδαβό Μπούρκα, για να καταταγεί 7ος στους 31.

Οι άλλοι Ελληνες που αγωνίσθηκαν δεν κατόρθωσαν να κάνουν κάτι αξιόλογο. Στα 66 κ. ο Παναγιώτης Μακρίνας κατετάγη 25ος στους 34. Εχασε με 1-1, 0-1 από τον Βούλγαρο Κούρτεφ. Αντίθετα, ο Θεοδόσης Παυλίδης (84 κ.) δεν έφυγε χωρίς νίκη. Στον Α΄ γύρο επεβλήθη με 1-0, 4-0 του Νοτιοαφρικανού Μάγιερ, αλλά μετά σταμάτησε στον Πορτορικανό Φαγιάρδο, που νίκησε με 1-0, 1-0. Ετσι, κατέλαβε τη 18η θέση στους 37.

Οι πρωταθλητές: 55 κ.: Γιανγκ Κιόνγκ Ιλ (Β. Κορέα), 60: Κουντούχοφ (Ρωσία), 66: Κερμάνι (Ιράν), 74: Τσάργκους (Ρωσία), 84: Σοχίεφ (Ουζμπεκιστάν), 96: Γκατσάλοφ (Ρωσία), 120: Μάχοφ (Ρωσία).

Η βαθμολογία: Ρωσία 63, Αζερμπαϊτζάν 48, Ιράν 40, Τουρκία 27, Ουκρανία 23, Λευκορωσία 21, Ελλάς 12.