Η εθνική νέων στον τελικό

29" χρόνος ανάγνωσης

Η Ελλάδα επιστρέφει σε τελικό Euro έως 19 ετών ύστερα από πέντε χρόνια. Η εθνική ομάδα Νέων νίκησε 2-1 την Αγγλία στην παράταση, με πανέμορφο γκολ του εικονιζόμενου Χαράλαμπου Λυκογιάννη (108΄) κι ενώ από το 44ο λεπτό της αναμέτρησης αγωνιζόταν με 10 παίκτες, ύστερα από αποβολή του τερματοφύλακα Στέφανου Καπίνο, σε φάση όπου οι Αγγλοι κέρδισαν πέναλτι – εφεύρεση του Δανού διαιτητή Κεν Χάνσεν. Την Κυριακή, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα διεκδικήσει το βαρύτιμο τρόπαιο στο Ταλίν της Εσθονίας, ξανά κόντρα στην Ισπανία, έχοντας την ευκαιρία να πάρει τη ρεβάνς του 2007, αφού τότε είχε ηττηθεί με 1-0.