Τρίτωσε το καλό για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα

33" χρόνος ανάγνωσης

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στην Ευρωλίγκα πέτυχε ο Ολυμπιακός επικρατώντας στο ΣΕΦ της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 85-82.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Ααρον Χάρισον ο οποίος με τρίποντο στην εκπνοή της αναμέτρησης κι ενώ το σκορ στα 7,6΄΄ πριν την λήξη ήταν 82-82, χάρισε τη νίκη στους Πειραιώτες.

Παρά το γεγονός πως στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει, στο ημίχρονο προηγήθηκε με 44-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Ισραηλινοί κατάφεραν να μειώσουν μια διαφορά 10 πόντων που πήραν οι γηπεδούχοι στο 23΄και μέχρι το τέλος του αγώνα να βρίσκονται κοντά στο σκορ.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό, ήταν ο Μάρτιν με 16 πόντους και ακολούθησαν οι Βεζένκοβ (14) και Χάρισον (12).

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 44-40, 69-66, 85-82