Θύμισε τον κανονικό Παναθηναϊκό (βίντεο)

Οι «πράσινοι» πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση επικράτησαν με 2-1 της ΑΕΚ στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής

5' 1" χρόνος ανάγνωσης

Ο Παναθηναϊκός με εμφάνιση από τα… παλιά επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ την Κυριακή στο ΟΑΚΑ, πετυχαίνοντας μάλιστα την πρώτη του φετινή νίκη σε ντέρμπι.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι, θέλοντας να εκμεταλλευθούν και πιθανή κούραση της Ένωσης από τον αγώνα της Πέμπτης για το Γιουρόπα Λιγκ και απείλησαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μαουρίτσιο να χάνει σε κενή εστία από αυτά τα γκολ που δεν… χάνονται.

Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού, απέδωσε στο 34ο λεπτό, όταν ο Χατζηγιοβάνης, αφού «άδειασε» αρχικά τον Νεντελτσεάρου, έδωσε έτοιμο γκολ στον Μακέντα με τον Ιταλό επιθετικό να ανοίγει το σκορ. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έβαλαν τα θεμέλια της επικράτησής τους στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ζαγαρίτης έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια, πάσαρε στον Κουρμπέλη που από κοντά δεν δυσκολεύθηκε να κάνει το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Η ΑΕΚ παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ άργησε να ρισκάρει, καθώς αυτό έγινε μετά το 70ο λεπτό, όταν ο Μάσιμο Καρέρα έκανε διορθωτικές κινήσεις, προσπαθώντας να δώσει ενέργεια στην ομάδα του. Η Ένωση μπήκε ξανά στο ματς στο 87ο λεπτό με τον Ολιβέιρα, αλλά στον λίγο χρόνο που απέμενε δεν μπορούσε να καταφέρει κάτι καλύτερο.

Η νίκη του Παναθηναϊκού ήταν πέρα για πέρα δίκαιη, καθώς ήταν καλύτερος από την αντίπαλό του στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ενώ όταν χρειάστηκε κατάφερε να διαχειριστεί χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα το προβάδισμα των δύο τερμάτων.

Οι «πράσινοι» έφτασαν τους 15 βαθμούς και ανέβηκαν στην 5η θέση της κατάταξης, έχοντας αφήσει πίσω τους το πολύ κακό ξεκίνημα στη σεζόν.

Το Σάββατο ο Ολυμπιακός επικράτησε με 4-1 του Βόλου και είναι πλέον μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι κατέφεραν να προηγηθούν με πέναλτι του Μπαριέντος στο 11ο λεπτό, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το ματς στα ίσα με κεφαλιά-ψαράκι του Μασούρα λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός… γύρισε τον διακόπτη από το 60ο λεπτό και μετά, με τον Ελ Αραμπί να σκοράρει τρεις φορές και να πετυχαίνει το δεύτερο χατ-τρικ στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Μαροκινός βρήκε δίχτυα στο 66ο λεπτό, στο 80ο λεπτό, καθώς και στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Πλέον ο Ολυμπιακός στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση της ερχόμενης Τετάρτης με την Πόρτο στο Φάληρο, όπου θέλει τη νίκη προκειμένου να συνεχίσει στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Νωρίτερα το Σάββατο, ο Αρης αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 και να αγωνίζεται με δέκα παίκτες από το 35ο λεπτό, κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Περιστέρι (2-2 με τον Ατρόμητο).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ στο 37ο λεπτό, με πέναλτι του Μανούσου, ενώ το 2-0 έγινε από τον Μουνίθ στο 51ο λεπτό. Οι «κίτρινοι» μπήκαν σχεδόν αμέσως ξανά στο ματς, καθώς κατάφεραν να μειώσουν στο 61ο λεπτό με πλασέ του Κάτσε, ενώ στο 81ο λεπτό ο Σάσα διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η ισοπαλία του Αρη, έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να περάσει στη 2η θέση της βαθμολογίας, έχοντας απόσταση ενός πόντου από τον Ολυμπιακό.

Ο Δικέφαλος αν και «πέταξε» τα πρώτα 45 λεπτά, στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε την απόδοσή του και επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζόλης που έκανε ένα από τα καλύτερα του φετινά παιχνίδια. Ο 18χρονος μεσοεπιθετικός ήταν αυτός που με πολύ ωραίο γκολ ξεκλείδωσε το παιχνίδι για τον Δικέφαλο στο 64ο λεπτό, ενώ στο 70’ κέρδισε το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ζίβκοβιτς διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ο ΠΑΟΚ από το 38ο λεπτό αγωνιζόταν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Ελ Καντουρί.

Στο Ηράκλειο, ο Απόλλων έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής καθώς επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ». Ο Φατιόν στο 3ο λεπτό και ο Ντάουντα στο 70ο πέτυχαν τα γκολ που χάρισαν στην «ελαφρά ταξιαρχία» την πρώτη της εκτός έδρας νίκη.

Τέλος, ο ΠΑΣ δεν δυσκολεύθηκε να φτάσει στο πρώτο του εντός έδρας τρίποντο επικρατώντας με 2-0 της Λαμίας στους «Ζωσιμάδες», χάρη στα τέρματα που πέτυχαν ο Ελευθεριάδης στο 30΄ και ο Παμλίδης με πέναλτι στο 87ο λεπτό. Παρέμεινε τελευταία και χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα η Λαμία.

H 11η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, ολοκληρώνεται τη Δευτέρα (7/12, 19.30) στο Αγρίνιο, όπου ο Παναιτωλικός υποδέχεται την ΑΕΛ.