Ήττα που δείχνει τον δρόμο στον Παναθηναϊκό

1' 51" χρόνος ανάγνωσης

Το εμπόδιο ήταν ήδη ψηλό χθες για τον Παναθηναϊκό κόντρα στη Ρεάλ. Οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα ύστερα από δύο παρατάσεις με 97-93 στο ΟΑΚΑ, κυρίως γιατί αρχικά εγκλωβίστηκαν αδικαιολόγητα στον ιστό του Ταβάρες, ο οποίος διέλυσε κάθε αμυντικό ή επιθετικό πλάνο τους για τρία δεκάλεπτα, σε συνδυασμό με την εκκωφαντική αστοχία τους από το τρίποντο (3/16 μέχρι το 3ο δεκάλεπτο, 7/28 συνολικά σε 50΄) και στη 2η παράταση με το σκορ 85-87 οι διαιτητές δεν είδαν καταφανές σπρώξιμο του Τόμπκινς στον Μπέντιλ με αποτέλεσμα να γίνει το 85-89.

Οι «πράσινοι» επιχείρησαν από την αρχή να πιέσουν και το πέτυχαν με μπροστάρη τον Παπαγιάννη και στα δύο μέρη του παρκέ (15-14 το σκορ στην 1η περίοδο), όμως είχαν και 0/5 τρίποντα. Η Ρεάλ ξεκίνησε με 2-9 στη 2η περίοδο με τον Γιουλ να μπαίνει στο ματς στη θέση του Λαπροβίτολα, όμως ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύθηκε το κενό του Ταβάρες (έμεινε στον πάγκο στο μεγαλύτερο μέρος του 2ου δεκαλέπτου) και χτύπησε στη ρακέτα. Παρότι κράτησε την ισπανική ομάδα στους 33 π. στο ημίχρονο, δεν κατάφερε να προηγηθεί (29 π.).

Στην 3η περίοδο, η Ρεάλ μπήκε πιο… διαβασμένη, απάντησε με ένα σερί 2-10 (31-43), με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να πελαγοδρομεί επιθετικά και να μη βρίσκει αντίδοτο στον Ταβάρες (48-56). Στην 4η περίοδο, με τον Ταβάρες να παίρνει ανάσες στον πάγκο, ο Νέντοβιτς «ξύπνησε» με συνεχή καλάθια, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 68-66 (2΄40΄΄), αλλά έκτοτε αναλώθηκαν σε κακές επιθέσεις με τη Ρεάλ να ισοφαρίζει (φόλοου Γιουλ!) και να οδηγεί το ματς στην παράταση.

Εκεί οι δύο ομάδες έμειναν ξανά ισόπαλες (79-79) και στη 2η παράταση η Ρεάλ βρήκε λύσεις με καθοριστικό τον Αμπάλντε και πήρε το ματς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μακ 6, Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 18 (3), Κασελάκης, Φόστερ 1, Νέντοβιτς 27 (4), Γουάιτ 2, Μήτογλου 4, Μπέντιλ 13, Σαντ-Ρος 4.
ΡΕΑΛ: Κοζέρ 4, Ράντολφ 18 (2), Φερνάντεθ 1, Αμπάλντε 18 (1), Λαπροβίτολα, Ντεκ 6, Γκαρούμπα, Κάρολ 11 (1), Ταβάρες 20 (14 ρ.), Γιουλ 6, Τόμπκινς 12 (2), Τέιλορ.

• Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει απόψε (21.30) τη Βαλένθια. Ο Παπανικολάου ταλαιπωρείται από ραιβόκρανο (αυχενικό) και η συμμετοχή του θεωρείται αμφίβολη. Σήμερα επίσης παίζουν: Ζενίτ – Μπάγερν, Μπαρτσελόνα – Χίμκι, Βιλερμπάν – Μακάμπι.
• Χθες: ΤΣΣΚΑ – Εφές 100-65, Φενέρ – Αρμάνι 71-79, Ζαλγκίρις – Μπασκόνια 92-73, Ερυθρός Αστ.- Αλμπα 84-90.