Ο ΠΑΟΚ το ντέρμπι, ο Ολυμπιακός πρωταθλητής χειμώνα

3' 47" χρόνος ανάγνωσης

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής, καθώς επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού στην Τούμπα. Νωρίτερα ο Ολυμπιακός σκόρπισε με 5-1 την ΑΕΛ στο «Καραϊσκάκη» και αναδείχτηκε πρωταθλητής χειμώνα, καθώς είναι στο +3 από τον Αρη, ενώ ευνοείται από την μεταξύ τους ισοβαθμία, ακόμα και αν ηττηθεί στο εξ αναβολής ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Στη 2η θέση της βαθμολογίας παρέμειναν οι «κίτρινοι» που το Σάββατο πέρασαν με εμφατικό τρόπο από το Ηράκλειο, επικρατώντας του ΟΦΗ με 3-0.

Στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος του Παναθηναϊκού, παρά την οριακή επικράτησή του με 2-1. Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν εντυπωσιακό, με τον Δικέφαλο να παίρνει κεφάλι στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με τον Σφιντέρσκι, σε μια δύσκολη φάση που σήκωσε αρκετή συζήτηση. Ο Πολωνός φάνηκε να είναι σε οριακή θέση, με το VAR πάντως να κατακυρώνει το γκολ. Ο Παναθηναϊκός (που δεν είχε τον Κουρμπέλη, ενώ εκτός έμεινε λίγο πριν την σέντρα και ο Διούδης με αποτέλεσμα να παίξει κάτω από τα δοκάρια ο Ξενόπουλος) αντέδρασε σχεδόν αμέσως. Ετσι στο 16ο λεπτό, ο Μακέντα έκανε την κεφαλιά πάσα προς τον Αϊτόρ ο οποίος μπήκε από τα δεξιά και με το δεύτερο συνεχόμενο γκολ του νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-1.

Η εικόνα του ντέρμπι δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και τελικά βρήκε δίχτυα στο 64ο λεπτό με τον Ινγκασον. Στο 77ο λεπτό, η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε δοκάρι σε σουτ του Αουγκούστο, ενώ στο 88ο λεπτό, ο Χατζηγιοβάννης έχασε μεγάλη ευκαιρία προκειμένου να… κλέψει ο Παναθηναϊκός τον βαθμό, όταν από πολύ κοντά και με τον Πασχαλάκη να είναι εκτός μάχης, σούταρε άουτ.

Νωρίτερα στο Φάληρο, ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην ΑΕΛ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με τον Σουντανί. Οι «βυσσινί» αντέδρασαν άμεσα και έφεραν το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Πινάκα, όμως πέντε λεπτά πριν βγει το ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-1 με τον Ελ Αραμπί, έπειτα από ασίστ του Φορτούνη. Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων, με τον Μασούρα να σκοράρει στο 65’, τον Μπρούμα στο 79’, ενώ ο Ελ Αραμπί πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 88ο λεπτό, σφραγίζοντας την επικράτηση του Ολυμπιακού.

Το Σάββατο, ο Αρης απέδειξε σε ακόμα ένα ματς ότι η φετινή του πορεία μόνο τυχαία δεν είναι. Οι «κίτρινοι» ήταν επιβλητικοί στο «Γεντί Κουλέ», καθώς νίκησαν με 3-0 τον ΟΦΗ και παρέμειναν στη 2η θέση της βαθμολογίας. Ο Μπερτόλιο πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (29’, 42΄), ενώ τη μεγάλη νίκη σφράγισε ο Ματίγια με εκτέλεση πέναλτι στο 76ο λεπτό.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Απόλλων Σμύρνης, καθώς επικράτησε με 1-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, σε ένα παιχνίδι πάντως που σημαδεύτηκε από τις αποφάσεις του διαιτητή Τζοβάρα και του VAR. Ο Φερνάντες ήταν αυτός που στο 36ο λεπτό πέτυχε το χρυσό γκολ για την ομάδα της Ριζούπολης που απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Παναιτωλικός στο 73ο λεπτό ισοφάρισε με τον Μεντόσα, όμως έπειτα από επτά λεπτά εξέτασης στο VAR το τέρμα ακυρώθηκε, καθώς η διαπιστώθηκε ότι η φάση ξεκίνησε από ένα οφσάιντ το οποίο δεν εκτελέστηκε σωστά, καθώς ο Κνετ αντί να σταματήσει την μπάλα και να παίξει με τα πόδια την έδωσε με τα χέρια και οι συμπαίκτες του συνέχισαν κανονικά.

Εκτός ορισμών, τέθηκαν τόσο ο διαιτητής Γιώργος Τζοβάρας, όσο και ο βοηθός Χρήστος Τζιώτζιος με την ΚΕΔ πάντως να υπογραμμίζει στην ανακοίνωσή της, πως η παρέμβαση του VAR ήταν σωστή όπως και η ακύρωση του τέρματος.

Η 13η αγωνιστική συνεχίζεται τη Δευτέρα (21/12) με δύο αναμετρήσεις, καθώς ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχεται τον Αστέρα Τρ., ενώ η ΑΕΚ αντιμετωπίζει στο γήπεδο της Ριζούπολης τον Βόλο. Το παιχνίδι του Ατρόμητου με την Λαμία αναβλήθηκε, εξαιτίας εννέα κρουσμάτων κορωνοϊού στην ομάδα της Φθιώτιδας.