ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Ιωνικό

Με δύο αγώνες ολοκληρώθηκε σήμερα Κυριακή η πρεμιέρα της Σούπερ Λιγκ 2. Ο Ιωνικός ήταν η ομάδα που έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής, καθώς επικράτησε μέσα στο Ηράκλειο του Εργοτέλη με 1-0 χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Κάστρο μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα τα επεισόδια που υπήρξαν στην εξέδρα μεταξύ οπαδών των δύο ομάδων, παρά το γεγονός ότι τα παιχνίδια διεξάγονται κεκλεισμένων των θυρών εξαιτίας των μέτρων για τον κορωνοϊό.

Στο άλλο κυριακάτικο παιχνίδι, Απόλλων Λάρισας και Ξάνθη αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 στο «AEL FC Arena». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με τον Γλύκο, ενώ η ομάδα της Λάρισας κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις χάρη στο τέρμα του Χατζή.

Το Σάββατο, ο Λεβαδειακός επικράτησε με 2-0 του Καραϊσκάκη στην Αρτα με σκόρερ τους Μυτίδη (8’) και Μύγα (55’). Στην Πάτρα, Παναχαϊκή και Τρίκαλα έμειναν στο 1-1 (Μπάτροβιτς 17’, Ευθυμίου 79’), ενώ ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι Ιεράπετρα – Διαγόρας (Γκίνης 70’, Μπαστακός 13’).