Ηταν Ολυμπιακός μόνο για 10 λεπτά

1' 16" χρόνος ανάγνωσης

Για την πρόθεση να εξαντληθεί κάθε πιθανότητα πρόκρισης μίλησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας πριν από τη αναμέτρηση με την Εφές, ωστόσο όπως φάνηκε χθες, τα παιχνίδια που απομένουν μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας θα έχουν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την πέμπτη σερί ήττα, χάνοντας με 76-53 από την Εφές, πληρώνοντας την κατάρρευσή τους στη δεύτερη περίοδο. Εκεί όπου με ένα επιμέρους σκορ 32-8 για τους Τούρκους, το +15 με το οποίο προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε -9!

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν το παιχνίδι εξαιρετικά. Συγκεντρωμένοι, με καλή άμυνα και ποσοστά (7/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα), κατάφεραν να αποδιοργανώσουν την Εφές, έχοντας μπροστάρη τον απίθανο Λαρεντζάκη (8 π., 4 ασ.) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με μια διαφορά που άφηνε υποσχέσεις. Ολα άλλαξαν, όμως, στη δεύτερη περίοδο καθώς οι Λάρκιν και Μπομπουά βρήκαν ρυθμό και τα αβίαστα «ερυθρόλευκα» λάθη είχαν ως αποτέλεσμα αυτή την απίστευτη ανατροπή.

Στην τρίτη περίοδο υπήρξε μια αμυντική βελτίωση αλλά ο τομέας του σκοραρίσματος ήταν απελπιστικός (μόλις 9 π.). Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστική.

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 43-34, 58-43, 76-53.

ΕΦΕΣ: Μπομπουά 11(1), Μίτσιτς 9 (2), Σιμόν 5 (1), Μορμάν 5, Σανλί 2, Λάρκιν 21(4), Αντερσον 4, Ντάνστον 15, Πλάις 2, Μούσα -, Μπαλμπάι -, Σίνγκλετον 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σλούκας 7 (1), Λαρεντζάκης 10 (2), Μακίσικ 7, Βεζένκοβ 9 (1), Ελις 3, Χαραλαμπόπουλος -, Σπανούλης 4 (1), Μάρτιν 4, Πρίντεζης, Ζαν Σαρλ 5 (1), Τζένκινς 4.

Χθες: Κίμκι – Μπασκόνια 67-89. Σήμερα παίζουν: Φενερμπαχτσέ – Αλμπα Β., Βιλερμπάν – Μπάγερν, Ερ. Αστέρας – Ζενίτ, Βαλένθια – Ρεάλ Μ.