Ο Σπανούλης πήρε το… όπλο του

1' 57" χρόνος ανάγνωσης

Ο Βασίλης Σπανούλης ακόμη και στα 38 του, στην δύση της καριέρας του, απέδειξε ότι όταν έχει διάθεση παραμένει «killer» και μπορεί να κρίνει παιχνίδια. Αυτό συνέβη στο ΣΕΦ και ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη επί της Ζενίτ με 75-61 για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Με ρεκόρ σεζόν (16 πόντοι, με 3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 1/2 βολές σε 21 λεπτά), ο «Kill-Bill» έδωσε τις λύσεις. Σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και την απόδοση των ΜακΚίσικ και Σάσα Βεζένκοβ που τον ακολούθησαν σε απόδοση, οι Πειραιώτες έβγαλαν αντίδραση, φτάνοντας στο 13-16 (νίκες-ήττες) στην διοργάνωση .

Ο Ολυμπιακός παρουσιάζοντας τις γνωστές φετινές αδυναμίες του, είδε την διαφορά να εκτοξεύεται μέχρι και το -17 (22-39) στο 16΄.  Οι Ρώσοι με 6/10 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο έμοιαζαν να καθαρίζουν από πολύ νωρίς το ματς, την ώρα που οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο.

Ένα ξέσπασμα του ΜακΚίσικ στο τρίτο δεκάλεπτο, σε συνδυασμό με την αλλαγή του συστήματος από τον έλληνα προπονητή (έπαιξε στο «5» είτε με Ζαν Σαρλ, είτε με Πρίντεζη) αλλά και καθοριστικά καλάθια των Βεζένκοβ και Ζαν Σαρλ, σάλπισαν την αντεπίθεση,  με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να κλείσει στο -2.

Στην τέταρτη περίοδο μίλησε ο Σπανούλης που με τον ΜακΚίσικ έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό (58-56) στο 32′, και ακολούθως 63-59  ενώ και στη συνέχεια κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Πονίτκα. Με νέο σουτ μεγάλωσε την διαφορά στο +9 (70-61), για να δώσει την αυτοπεποίθηση και την σιγουριά πως το ματς δεν χάνεται. Είναι χαρακτηριστικό πως σε αυτό το διάστημα οι Ρώσοι σημείωσαν μόλις πέντε πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Σπανούλης 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίπoντα, 1/2 βολές), Σλούκας 2 (1/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς 3 (1), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1/5 τρίποντα), Πάνγκος 20 (2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ, 5 λάθη), Χόλινς 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τόμας (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπαρόν 3 (1/7 τρίποντα), Κοστόφ 6 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 11 (5/10 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπλακ, Γκουντάιτις 3

*Στα υπόλοιπα ματς: Εφές – Ζαλγκίρις: 89-62, Μπασκόνια-Μπάγερν 78-71.