Παπαπέτρου, Κασελάκης έσωσαν τον Παναθηναϊκό

1' 9" χρόνος ανάγνωσης

Παίζοντας για 28 λεπτά με τη φωτιά, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε το «φιλί της ζωής» από Κασελάκη και Παπαπέτρου για να αποδράσει με 74-68 από το Περιστέρι, βελτιώνοντας σε 13-2 το ρεκόρ του στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι έκαναν ξανά δύσκολη τη ζωή των «πρασίνων», χωρίς αυτή τη φορά να τελειώσουν τη δουλειά παρότι πήραν προβάδισμα 12 πόντων (55-43) στο 28΄ απέναντι στον υπνωτισμένο πρωταθλητή.

Ο οίστρος του Παπαπέτρου (12 πόντοι στην τελευταία περίοδο και συνολικά 17 με 4/7 διπ., 3/5 τρ., 5 ρ., 2 ασ, 1 κλ.) και «ο από μηχανής θεός» Κασελάκης (2/2 τρ., 2/2 β., 2 ρ., 1 κλ.) έφεραν ένα επιμέρους 29-8 και έσβησαν τη διαγραφόμενη έκπληξη. Οι «πράσινοι» έδειξαν αδυναμίες πριν από τον αγώνα της Πέμπτης στην Πόλη όπου τους περιμένει η Εφές, πιθανότατα χωρίς τον Αταμάν στον πάγκο. Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική από την Ευρωλίγκα, αλλά έχει δικαίωμα έφεσης.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Πέτεγουεϊ 21 (3), Βασιλόπουλος 6 (2), Μακλίν 15 (2), Τζόουνς 6, Μάντζαρης 1, Σκορδίλης 4, Τσαϊρέλης 2, Γούνταρντ, Σαλούστρος 7 (1), Τόλα 2, Γκουτιέρεζ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 17 (3), Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 5 (1), Σαντ Ρος 9 (1), Μακ 3, Μποχωρίδης 3, Χεζόνια 7, Δίπλαρος 3 (1), Κασελάκης 8 (2), Μπέντιλ 6.

Στους άλλους αγώνες της 18ης αγωνιστικής: Μεσολόγγι – Λαύριο 75-79, ΑΕΚ – Ηρακλής 100-97 παρ. (85-85 κ.α.), Αρης – ΠΑΟΚ 71-77, Ιωνικός – Λάρισα 83-76. Ο αγώνας Κολοσσός – Προμηθέας αναβλήθηκε λόγω κορωνοϊού.