Περιμένει το φινάλε μιας χρονιάς-εφιάλτη o Παναθηναϊκός:

1' 59" χρόνος ανάγνωσης

Το γόητρο δεν ήταν επαρκές κίνητρο για τον Παναθηναϊκό προκειμένου να επιστρέψει στις νίκες στην Ευρωλίγκα. Κόντρα στην Μπασκόνια πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες φετινές του εμφανίσεις και ηττήθηκε με 82-97.

Οι «πράσινοι» (10-20) υποτάχθηκαν στους πρωταθλητές Ισπανίας, έχοντας πολύ κακή απόδοση στο β΄ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ξέμειναν από ενέργεια και διάθεση, κάνοντας τις χειρότερες δυνατές επιλογές, κυρίως από την περιφέρεια. Η Μπασκόνια (18-14) που πέτυχε την ένατη νίκη της στα δέκα τελευταία ματς, κρατάει πλέον την πρόκριση στα πλέι οφ στα χέρια της. Οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» στο πρώτο δεκάλεπτο με 5/5 τρίποντα, εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία του Πολονάρα (MVP) και την κακή άμυνα των γηπεδούχων, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με τα ίδια εκπληκτικά ποσοστά (8/9 τρίποντα), την ώρα που το «τριφύλλι» είχε να αντιπαρατάξει κυρίως τον εξαιρετικό Μήτογλου, ο οποίος με τους 18 πόντους και τα 5 ριμπάουντ το κρατούσε σε επαφή με το σκορ. Από τη στιγμή, ωστόσο, που η Μπασκόνια βρήκε τον ρυθμό της και κυκλοφόρησε την μπάλα με τον Χένρι που μοίραζε αφειδώς ασίστ, η διαφορά μεγάλωσε και έκλεισε σε διψήφιο νούμερο.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-49, 59-72, 82-97

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μακ 3 (1), Παπαγιάννης 7 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 8 (2), Ογκαστ, Παπαπέτρου 3 (1/7 σουτ), Χεζόνια 14 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Κασελάκης, Γουάιτ, Μήτογλου 22 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπεντίλ 11 (1), Σαντ Ρος 14 (3/6 τρίποντα).
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Βιλντόσα 4 (1/5 σουτ, 4 λάθη), Χένρι 11 (10 ασίστ, 5 λάθη), Σεντεκέρσκις 4, Ντιόπ, Πίτερς 9 (2), Ντράγκιτς 22 (5/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Γκεντράιτις 25 (5/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πολονάρα 22 (3/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κούρουτς.

Σε μεγάλες περιπέτειες μπήκε η Ρεάλ, η οποία συνετρίβη στη Μαδρίτη από την Εφες με 108-83 και έπεσε στην 8η θέση των πλέι οφ (18-14) κι ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές με τις Ζενίτ και Βαλένθια να ακολουθούν με 17-14 και με έναν αγώνα λιγότερο.

Χθες: Ερυθρός Αστέρας – Μιλάνο 72-93, Ζαλγκίρις – Αλμπα 96-86, Ζενίτ – ΤΣΣΚΑ 74-86. ΤΣΣΚΑ, Μιλάνο και Εφές εξασφάλισαν την παρουσία τους στα πλέι οφ.

Απόψε ο Ολυμπιακός (14-17) αγωνίζεται στην Ισπανία κόντρα στη Βαλένθια (17-14), για την οποία το παιχνίδι έχει πάρει χαρακτήρα τελικού, αφού με νίκη διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην 8άδα, σε αντίθεση με τους «ερυθρόλευκους». Επίσης σήμερα (20.00) παίζουν: Χίμκι – Βιλερμπάν.