Basket League: Έκανε το 1-0 ο Παναθηναϊκός

1' 54" χρόνος ανάγνωσης

Ανταγωνιστική μέχρι το τελευταίο λεπτό έμεινε η ΑΕΚ, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει ώς το τέλος της διαδρομής απέναντι στον Παναθηναϊκό, που πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στη σειρά των ημιτελικών της Basket League με 78-72.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με αδικαιολόγητο (για τόσο μεγάλο φαβορί) άγχος, εγκλωβίστηκαν από την πιεστική άμυνα της ΑΕΚ που (χωρίς τον τραυματία Λάνγκφορντ) τους περιόρισε σημαντικά τη δημιουργία, έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ μέχρι το 34΄ και παρότι ξέφυγαν με +10 (από -5) κάποιες στιγμές, χρειάστηκαν ένα καθοριστικό κάρφωμα του Γουάιτ 30΄΄ πριν από το τέλος για να κλειδώσουν τη νίκη, έπειτα από άστοχο τρίποντο του Ματσιούλις. Η σειρά θα συνεχιστεί αύριο ξανά στο ΟΑΚΑ, με γηπεδούχο αυτή τη φορά την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 45-38, 62-57, 78-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παπαγιάννης 7 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χεζόνια 14 (1/5 τρίποντα), Γουάιτ 2 (1/4 σουτ), Σαντ Ρος 18 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα), Μακ 1, Μπρέι 2, Μποχωρίδης 8 (2), Όγκαστ 2, Μήτογλου 8 (8 ριμπάουντ), Μπεντίλ.
ΑΕΚ: Μορέιρα 8, Μέικον 14 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ματσιούλις 10 (0/3 τρίποντα), Γιάνκοβιτς (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 9 (3/7 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 10 (2), Ζήσης 11, Γόντικας 4, Γκίκας 5 (1), Λοτζέσκι (0/3 σουτ), Μόουζες 1.

Η σειρά των ημιτελικών συνεχίζεται απόψε (21.00), με το Λαύριο να υποδέχεται τον Προμηθέα, σε ένα ζευγάρωμα που προμηνύεται αμφίρροπο. Οι γηπεδούχοι παραμένουν η ομάδα-έκπληξη της περιόδου, με μεγάλες νίκες και σταθερότητα, αλλά οι Πατρινοί παίζουν σε υψηλό επίπεδο περισσότερα χρόνια και συνθέτουν μια πιο έμπειρη και πιο ποιοτική ομάδα.

• Νωρίτερα, ξεκινά και η… μετ’ εμποδίων σειρά των τελικών της Α1 μπάσκετ γυναικών, με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται στις 12.00 (αντί για τις 15.00 που είχε αρχικά οριστεί) τον Παναθηναϊκό στο βοηθητικό του ΣΕΦ, με ιντερνετική κάλυψη από την ΕΡΤSports 2. Πρόκειται για την επανάληψη του πρώτου τελικού της σειράς (72-70 ο Ολυμπιακός), καθώς έγινε δεκτή η ένσταση των «πρασίνων» για τη λανθασμένη απόφαση των διαιτητών να μη μετρήσουν το καλάθι της ισοφάρισης από τη Ριντ στην εκπνοή. Η σειρά ξεκινά με 1-1 νίκες από την κανονική περίοδο και κρίνεται στα τρία νικηφόρα παιχνίδια. Ο επόμενος αγώνας θα γίνει το Σάββατο στις 18.00 στη Λεωφόρο και ο τελευταίος, αν χρειαστεί, τη Δευτέρα στο ΣΕΦ.