ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

EURO 2021: Τα ρόστερ του τρίτου ομίλου

Ο τρίτος όμιλος έχει ξεκάθαρο φαβορί για την πρώτη θέση την Ολλανδία.

euro-2021-ta-roster-toy-tritoy-omiloy-561392638

Ο τρίτος όμιλος έχει ξεκάθαρο φαβορί για την πρώτη θέση την Ολλανδία, με τη «μάχη» Αυστρίας και Ουκρανίας για τη δεύτερη θέση να συγκεντρώνη το ενδιαφέρον. Παρθενική συμμετοχή στη διοργάνωση για τη Βόρεια Μακεδονία.

3ος όμιλος

Αυστρία

Τερματοφύλακες: Λίντνερ (Βασιλεία), Πέρβαν (Βόλφσμπουργκ), Σλάγκερ (Λασκ), Μπάτσμαν (Γουότφορντ)

Αμυντικοί: Ντράγκοβιτς (Ερυθρός Αστέρας), Αλάμπα (Ρεάλ Μαδρίτης), Χιντερέγκερ (Αϊντραχτ Φρανκφούρτης), Λάινερ (Γκλάντμπαχ), Ούλμερ (Σάλτσμπουργκ), Τρίμελ (Ουνιόν Βερολίνου), Πος (Χόφενχαϊμ), Λίνχαρτ (Φράιμπουργκ), Φριντλ (Βέρντερ Βρέμης), Μβενέ (Μάιντς)

Μέσοι: Μπαουμγκάρτλινγκερ (Λεβερκούζεν), Ιλσάνκερ (Αϊντραχτ Φρανκφούρτης), Λαζάρο (Γκλάντμπαχ), Σεπφ (Σάλκε), Γκρίλιτς (Χόφενχαϊμ), Σάουμπ (Λουκέρνη), Σλάγκερ (Βόλφσμπουργκ), Μπαουμγκάρτνερ (Χόφενχαϊμ), Λάιμερ (Λειψία), Μπάλιτς (Λασκ)

Επιθετικοί: Αρναούτοβιτς (Σανγκάη), Σάμπιτζερ (Λειψία), Γκρέγκοριτς (Άουγκσμπουργκ), Ονισίβο (Μάιντς), Γκρμπιτς (Λοριάν), Κάλαϊτζιτς (Στουτγάρδη)

Προπονητής: Φράνκο Φόντα

Ολλανδία

Τερματοφύλακες: Mάρκο Μπιζότ (Άλκμααρ), Μάαρτεν Στεκέλενμπουργκ (Άγιαξ), Τιμ Κρουλ (Νόριτς)

Αμυντικοί: Ντάλει Μπλιντ (Άγιαξ), Στεφάν Ντε Φράι (Ίντερ), Ζόελ Φέλτμαν (Μπράιτον), Ματάις Ντε Λιχτ (Γιουβέντους), Νατάν Ακέ (Μάντσεστερ Σίτι), Ντένζελ Ντάμφριζ (Αϊντχόφεν), Πάτρικ Φαν Άανχολτ (Κρίσταλ Πάλας), Όουεν Βάινταλ (Άλκμααρ), Γιούριεν Τίμπερ (Άγιαξ)

Μέσοι: Τζορτζίνιο Βαϊνάλντουμ (Λίβερπουλ), Φρένκι Ντε Γιονγκ (Μπαρτσελόνα), Ντάβι Κλάασεν (Άγιαξ), Μάρτεν Ντε Ρόον (Αταλάντα), Ντόνι Φαν Ντε Μπέεκ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Ράιαν Χράφενμπερχ (Άγιαξ), Τουν Κόπμεϊνερς (Άλκμααρ)

Επιθετικοί: Μέμφις Ντεπάι (Λυών), Κουίνσι Πρόμες (Σπαρτάκ Μόσχας), Στίβεν Μπεργκίς (Φέγενορντ), Ντόνιελ Μάλεν (Αϊντχόφεν), Βουτ Βέγκχορστ (Βόλφσμπουργκ), Κόντι Γκάκπο (Αϊντχόφεν)

Προπονητής: Φρανκ Ντε Μπουρ

Ουκρανία

Τερματοφύλακες: Γκιόργκι Μπουστσάν (Ντιναμό Κιέβου), Αντρέι Πιατόβ (Σαχτάρ), Ανατόλι Τρουμπίν (Σαχτάρ)

Αμυντικοί: Εντουάρντ Σομπόλ (Μπριζ), Ιλια Ζαμπάρνι (Ντιναμό Κιέβου), Βιτάλι Μικολένκο (Ντιναμό Κιέβου), Αλεξάντερ Καραβέεβ (Ντιναμό Κιέβου), Αλεξάντερ Τίμτσικ (Ντιναμό Κιέβου), Ντένις Ποπόβ (Ντιναμό Κιέβου), Σεργκέι Κρίβτσοβ (Σαχτάρ), Νικολάι Ματβιένκο (Σαχτάρ)

Μέσοι: Γκιόργκι Σουντάκοβ (Σαχτάρ), Τάρας Στεπανένκο (Σαχτάρ), Μάρλος (Σαχτάρ), Σέρχι Σίντορτσουκ (Ντιναμό Κιέβου), Νικολάι Σαραπένκο (Ντιναμό Κιέβου), Βίκτορ Τσιγκάνκοβ (Ντιναμό Κιέβου), Αντρέι Γιαρμολένκο (Γουέστ Χαμ), Ρουσλάν Μαλινόφσκι (Αταλάντα), Εβγκένι Μακαρένκο (Κορτράικ), Αλεξάντερ Ζιντσένκο (Μαν. Σίτι), Ρόμαν Μπεζους (Γάνδη), Αλεξάντερ Ζούμπκοβ (Φερεντσβάρος)

Επιθετικοι: Ρόμαν Γιάρεμτσουκ (Γάνδη), Αρτέμ Μπεσεντιν (Ντιναμό Κιέβου), Αρτέμ Ντόβμπικ (Ντνίπρο)

Προπονητής: Αντρέι Σεβτσένκο

Βόρεια Μακεδονία

Τερματοφύλακες: Στόλε Ντιμιτριέφσκι (Ράγιο), Ντάμιαν Σισκόφσκι (Δόξα), Ρίστε Γιάνκοφ (Ραποντνίτσκι)

Αμυντκοί: Στέφαν Ριστόφσκι (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Βίσαρ Μούσλιου (Φερεντσβάρος), Έγκζον Μπεγτούλαϊ (Σκεντίγια), Κίρε Ριστέφσκι (Ούιπεστ), Γκόικο Ζάικοφ (Σαρλερουά), Ντάρλκο Βελκόφσκι (Ριέκα), Έζγκιαν Αλιόσκι (Λιντς),

Μέσοι: Άριαν Αντέμι (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Ένις Μπάρντι (Λεβάντε), Στέφαν Σπιρόφσκι (ΑΕΚ Λάρνακας), Μπόμπαν Νικόλοφ (Λέτσε), Τίομιρε Κονσταντίνοφ (Ρουζομπέροκ), Φέρχαν Χάσανι (Παρτιζάνι Τιράνων), Έλιφ Ελμάς (Νάπολι), Ντάνιελ Αβραμόσκι (Καϊσερίσπορ), Ντάρκο Τσούρλινοφ (Στουτγκάρδη), Μάριαν Ραντέσκι (Ακαδημία Πάντεφ)

Επιθετικοί: Γκόραν Πάντεφ (Τζένοα), Αλεκσάνταρ Τράικοφσκι (Μαγιόρκα), Ίβαν Τριτσκόφσκι (ΑΕΚ Λάρνακας), Βλάτκο Στογιανόφσκι (Σαμπλί), Κρστε Βελικόφσκι (Σαράγεβο), Μίλαν Ριστόφσκι (Σπάρτακ Τρνάβα).

Προπονητής: Ιγκόρ Αντζελόφσκι