Γαλλία – Ελβετία 3-3 (4-5 στα πέναλτι): Πρόκριση – θρίλερ για τους Ελβετούς, μοιραίος ο Εμπαπέ

Σπουδαία πρόκριση στους «8» του Euro 2021 πήρε η Ελβετία, αφήνοντας εκτός διοργάνωσης την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία

1' 17" χρόνος ανάγνωσης

Σπουδαία πρόκριση στους «8» του Euro 2021 πήρε η Ελβετία, αφήνοντας εκτός διοργάνωσης την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία, έπειτα από ένα συναρπαστικό αγώνα που οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 3-1 στο 80ο λεπτό, η Ελβετία κατόρθωσε να ισοφαρίσει σε 3-3, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Εμπαπέ νικήθηκε στην τελευταία εκτέλεση από τον Ζόμερ, με την Ελβετία να επικρατεί με 5-4.

⇒ Διαβάστε ακόμη: Κροατία – Ισπανία 3-5: Οι «Φούριας Ρόχας» στους «8» του Euro ύστερα από αναμέτρηση με 8 γκολ

Η Ελβετία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό στο Βουκουρέστι, με κεφαλιά του Σεφέροβιτς.

Στο 55ο λεπτό η Ελβετία κέρδισε πέναλτι, ωστόσο ο Ροντρίγκεζ έχασε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, καθώς νικήθηκε από τον Γιορίς.

Η εξέλιξη αυτή έδωσε ώθηση στη Γαλλία, με τον Μπενζεμά να σκοράρει δύο φορές (57’, 59’) και τον Πογκμπά να δίνει αέρα δύο τερμάτων στους «τρικολόρ» στο 75’.

⇒ Δείτε επίσης: Κροατία – Ισπανία: Απίθανο αυτογκόλ των Ισπανών (βίντεο)

Αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, οι Ελβετοί βρήκαν τα δύο γκολ που έψαχναν, με τον Σεφέροβιτς να σκοράρει για δεύτερη φορά στο 81’ και τον Γκαβράνοβιτς να σοκάρει τους Γάλλους στο 90’.

Η κόπωση των ποδοσφαιριστών ήταν εμφανής στην παράταση, με τον αγώνα να οδηγείται στα πέναλτι. Έπειτα από εννέα εύστοχες εκτελέσεις, ο Εμπαπέ δεν κατόρθωσε να νικήσει τον Ζόμερ, με τους Ελβετούς να περνούν στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία.

⇒ Διαβάστε ακόμη: Βέλγιο – Πορτογαλία 1-0: Ένα σουτ αρκούσε