Παραολυμπιακοί: Χάλκινο μετάλλιο για τον Δ. Μπακοχρήστο

Χάλκινο μετάλλιο για τον Δ. Μπακοχρήστο

30" χρόνος ανάγνωσης

Ο Δημήτρης Μπακοχρήστος έγινε ο τρίτος Έλληνας αθλητής που ανέβηκε στο βάθρο των Παραολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Ο πρωταθλητής της άρση βαρών σε πάγκο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 54κ.

Ο Έλληνας παραολυμπιονίκη, ύστερα από έναν πολύ καλό αγώνα, ανύψωσε 165 κιλά και έχασε το ασημένιο μετάλλιο λόγω σωματικού βάρους. Τα ίδια κιλά σήκωσε και ο Γάλλος Μπουρλόν αλλά ήταν πιο ελαφρύς. Το χρυσό πήρε ο Ντεκτιράεφ από το Καζακστάν με 174κ.

Και οι τρεις προσπάθειες του Μπακοχρήστου ήταν επετυχημένες. Στην πρώτη σήκωσε 157κ., στη δεύτερη 163κ. και στην τρίτη 165κ. Στην 4η θέση έμεινε ο Αιγύπτιος Αμπντελμαζίντ με 164κ.