Σάκκαρη: Προκρίθηκε στον 3ο γύρο του US Open

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάφερε να νικήσει μία σπουδαία και μαχητική τενίστρια

39" χρόνος ανάγνωσης

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε την Κατερίνα Σινιάκοβα με 2-0 σετ (6-4, 6-2) και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του US Open. Εκεί, και πάλι, θα βρει απέναντί της μία αθλήτρια από την Τσεχία καθώς θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης Πέτρα Κβίτοβα – Κριστίνα Πλίσκοβα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάφερε να νικήσει μία σπουδαία και μαχητική τενίστρια. Η αρχή για τη Σάκκαρη ήταν υποτονική αλλά, στη συνέχεια, με τη γνωστή μαχητικότητά της, έπαιξε από τη βασική γραμμή, και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ από την Τσέχα.

Η Σινιάκοβα στο δεύτερο κατέκτησε τα δύο πρώτα γκέιμς αλλά η Σάκκαρη ισοφάρισε και με συνεχόμενα γκέιμ δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό της για να αμφισβητήσει την ανωτερότητά της.

Η αναμέτρηση που έδωσε στην Ελληνίδα τενίστρια την πρόκριση στις «32» του ιστορικού θεσμού διήρκεσε 75 λεπτά.