Ευρωλίγκα: Ο νόμος του Νέντοβιτς…

Με κορυφαίο τον Σέρβο, ο Παναθηναϊκός νίκησε 91-87 τη Φενέρ με ανατροπή

1' 49" χρόνος ανάγνωσης

Oταν ο Παναθηναϊκός, 38΄΄ πριν από τη λήξη του αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε, ήταν πίσω στο σκορ με 82-87, ελάχιστοι πίστευαν ότι η ελληνική ομάδα θα έπαιρνε τελικά τη νίκη με 91-87. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς υπέγραψε φαρδιά πλατιά τη χθεσινή επικράτηση της ομάδας του, που σίγουρα έχει ακόμη πάρα πολλά να βελτιώσει.

Ο Πρίφτης ξεκίνησε με τους Μέικον, Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Φλόιντ. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε επιθετικά και έφτασε στο 13-8, όμως η Φενέρ ισορρόπησε εκμεταλλευόμενη τις πολύ κακές επιστροφές των «πρασίνων»και τις αρρυθμίες στο άλλο μισό του παρκέ και έκλεισε την 1η περίοδο προηγούμενη με 20-21. Στη 2η περίοδο η ελληνική ομάδα παρέμεινε νευρική και στατική κατά διαστήματα στην επίθεση, οι κακές επιστροφές έδωσαν πολύ σκορ στους φιλοξενουμένους, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας πετύχει 46 πόντους (45-46).

Ο ρυθμός που πήρε ο Παναθηναϊκός στο φινάλε της 2ης περιόδου χάθηκε στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, η Φενέρ άρχισε να σκοράρει με τον ίδιο ρυθμό, την ώρα που ο Πέρι και ο Ουάιτ παροπλίστηκαν με 4 φάουλ. Η τουρκική ομάδα κράτησε προβάδισμα (64-67) και στην 4η περίοδο βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη, πριν αναλάβει δράση ο Νέντοβιτς, που εκμεταλλεύθηκε τα μεγάλα λάθη της Φενέρ. Υστερα από ένα 8-0 (το 82-79 έγινε 82-87), ουσιαστικά… αυτοκτόνησε υποπίπτοντας σε δύο αντιαθλητικά φάουλ σε Μέικον και Νέντοβιτς, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη από τη γραμμή των βολών.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: (24/39 δίπ, 6/28 τρ., 25/27 β., 33 ριμπάουντ, 16 ασ., 7 κλ., 11 λ., 2 μπλοκ.): Πέρι 9 (2), Μέικον 13 (4 ασ.), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 14 (1 τρ., 5 ριμπ, 4 ασ.), Κασελάκης, Ουάιτ 12 (9 ριμπ), Φλόιντ 8, Νέντοβιτς 20 (1), Εβανς 7 (1), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 6.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χαζέρ, Σαγιόκ, Μαχμούτογλου, Ντε Κολό 16 (1), Χένρι 12 (2), Πιερ 10 (1), Μπαρτέλ, Γκούντουριτς 8 (2), Βέσελι 18, Μπούκερ 14, Πολονάρα 9 (2).

Η σκυτάλη πηγαίνει απόψε στα χέρια του Ολυμπιακού, ο οποίος αγωνίζεται ξανά στο ΣΕΦ, αντιμετωπίζοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «ερυθρόλευκοι»μετρούν μόνο νίκες (τέσσερις διαδοχικές) στα επίσημα παιχνίδια τους σε τρεις διοργανώσεις (Κύπελλο, πρωτάθλημα, Ευρωλίγκα), αλλά θα βρουν απόψε στον δρόμο τους το πιο ψηλό εμπόδιο που έχουν συναντήσει έως τώρα. Χθες, Ζαλγκίρις – Ζενίτ 64-70, Μακάμπι – Ερ. Αστέρας 63-75, Μπάγερν – Μπαρτσελόνα 72-80.