Τσάμπιονς Λιγκ: Επίδειξη δύναμης Λίβερπουλ, δυσκολεύτηκε η Μπάγερν (βίντεο)

Ακρως κυνική και αποτελεσματική, η Λίβερπουλ επικράτησε στο Μιλάνο της Ιντερ με 2-0 και πήρε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

1' 12" χρόνος ανάγνωσης

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, χωρίς να είναι καλύτερη από τους Ιταλούς, έδειξε περίσσευμα ποιότητας στο τελευταίο σκέλος του παιχνιδιού και «χτύπησε» δύο φορές.

Την πρώτη σε στημένη φάση στο 75΄, με κεφαλιά του Φιρμίνιο, έπειτα από κόρνερ του Ρόμπερτσον, και τη δεύτερη στο 83΄, με σουτ του Σαλάχ, που κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς.

Η Ιντερ άγγιξε το σκορ στο 16΄, αλλά το σουτ του Τσαλχάνογλου από πλάγια βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της αγγλικής εστίας, ενώ είχε σημαντικές ευκαιρίες στο 53΄ και το 80΄ με τον Πέρισιτς αλλά και στο 71΄ με τον Τζέκο.

Η Ζάλτσμπουργκ μέχρι το 90΄ κρατούσε μια σπουδαία νίκη στα χέρια της επί της Μπάγερν, αλλά για ακόμη μία φορά η ομάδα του Μονάχου «μίλησε» τελευταία, φεύγοντας με την ισοπαλία από την Αυστρία (1-1) και πλέον έχει τον πρώτο λόγο.

Οι γηπεδούχοι, που επιβεβαίωσαν πως είναι μια ομάδα με πλούσιο ταλέντο και πολύ μέλλον, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με το γκολ του Αντάμου στο 21΄.

Ο Νιγηριανός είχε μπει εννιά λεπτά νωρίτερα στη θέση του Οκαφόρ, ο οποίος αποχώρησε ως τραυματίας.

Να σημειωθεί ότι δεν υφίσταται πλέον ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.