Τσάμπιονς Λιγκ: Απόλυτη ισορροπία και…οι ρεβάνς παίρνουν «φωτιά»

Ανοικτοί έμειναν οι λογαριασμοί στα χθεσινοβραδινά τελευταία ματς της πρώτης φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, που έληξαν ισόπαλα.

59" χρόνος ανάγνωσης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης υποχρεώθηκε σε 1-1 με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ Μπενφίκα και Αγιαξ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στη Λισσαβώνα, παρά το γεγονός πως οι Ολλανδοί προηγήθηκαν δύο φορές.

Στη Μαδρίτη, οι «ροχιμπλάνκος» σκόραραν νωρίς (7΄) με κεφαλιά-ψαράκι του Φέλιξ, ενώ έφτασαν κοντά στο 2-0 στο 45΄, με το δοκάρι του Βρσάλικο. Στην επανάληψη έδωσαν χώρους στους Αγγλους και «το πλήρωσαν» στο 80΄ με το γκολ του νεαρού Ελάνγκα, ο οποίος πέντε λεπτά νωρίτερα είχε περάσει αλλαγή. Στο 87΄ η Ατλέτικο έφτασε κοντά στο 2-1, αλλά το σουτ του Γκριζμάν βρήκε το δοκάρι.

Ο Αγιαξ στο πρώτο ημίχρονο απέδειξε για ακόμη μία φορά το πλούσιο ταλέντο των παικτών του. Στο 18΄ έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Μαζραουί, με υπέροχο τελείωμα, ο Τάντιτς άνοιξε το σκορ για τον «Αίαντα», ο οποίος όμως οκτώ λεπτά αργότερα είδε τον αρχισκόρερ της διοργάνωσης, Σεμπαστιάν Αλέ, να πετυχαίνει γκολ στο τέρμα της ομάδας του, κάνοντας το 1-1. Ωστόσο, στο 29΄ ο Ιβοριανός βρήκε τον σωστό στόχο, νικώντας τον Βλαχοδήμο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πορτογάλοι πίεσαν, έχασαν ευκαιρίες και έφτασαν στο γκολ στο 72΄ με τον Γιάρεμτσουκ.