Μίλαν – Τζένοα 2-0: Επιστροφή στην κορυφή

42" χρόνος ανάγνωσης

Η Μίλαν επιβλήθηκε με 2-0 της Τζένοα για την 33η αγωνιστική της Serie A και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μιλάνου έφτασε τους 71 βαθμούς έχοντας 33 αγώνες, έναν περισσότερο από την Ίντερ. Η Τζένοα έμεινε στους 22 βαθμούς και τη 19η θέση.

Οι Μιλανέζοι βρήκαν γκολ στο 11’ με τον Λεάο. Οι γηπεδούχου κυκλοφορούσαν τη μπάλα και έχασαν ευκαιρία να κάνουν δύο τα τέρματά τους με τον Σαλεμάκερς στο 36ο λεπτό. Η Τζένοα απείλησε με τον Γκαλντάμες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 58ο λεπτό η Μίλαν έχασε νέα ευκαιρία με τον Ζιρού με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με τον Χέφτι. Στο 78ο λεπτό η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έχασε νέα ευκαιρία με τον Λεάο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με τον Μεσάιας στο 87’ . Στις καθυστερήσεις οι Γενοβέζοι έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν με τον Ερνάνι.