Ατλέτικο Μαδρίτης – Εσπανιόλ 2-1: Λύτρωση στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων

41" χρόνος ανάγνωσης

Σε τροχιά τετράδας παραμένει η Ατλέτικο Μαδρίτης που επιβλήθηκε με 2-1 της Εσπανιόλ για την 32η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε έψαχνε αντίδραση μετά τον αποκλεισμό από τη Σίτι για το Τσάμπιονς Λιγκ. Η Ατλέτικο αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο ματς, ο αγώνας είχε ένταση και πολλές δυνατές μονομαχίες.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Καράσκο στο 52ο λεπτό. Περίπου 20 λεπτά αργότερα ο Κονόγκμπια αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Εσπανιόλ να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον ντε Τόμας τρία λεπτά μετά την αποβολή.

Η Ατλέτικο πήρε τη νίκη στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ντίντακ Βιλά έκανε χέρι στην περιοχή με τον διαιτητή να συμβουλεύεται το VAR και να καταλογίζει πέναλτι. Ο Καράσκο ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε.