Χάντμπολ: Δεν τα κατάφερε η Εθνική ανδρών

1' 1" χρόνος ανάγνωσης

Η Εθνική χάντμπολ ανδρών ηττήθηκε με 33-25 από το Μαυροβούνιο και δεν κατάφερε να προκριθεί στα τελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Μετά τη νίκη της με 25-23 στον πρώτο αγώνα, η Ελλάδα είχε ελπίδες για πρόκριση στην τελική φάση για πρώτη φορά μετά το 2005. Στο ματς της Χαλκίδας η «γαλανόλευκη» είχε μεγαλύτερη διαφορά αλλά την απώλεσε μέσα σε δύο λεπτά.

Κάτι παρόμοιο συνέβη και στο ματς της Ποντγκόριτσα. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα ήταν ανταγωνιστική και έμεινε μέσα στο κόλπο της πρόκρισης μέχρι το 42ο λεπτό όπου το σκορ ήταν 22-20.

Οι Μαυροβούνιοι όμως πάτησαν γκάζι και σε πέντε λεπτά βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με επτά τέρματα για το 29-22 του 47ου λεπτού. Κάπου εκεί τελείωσαν και οι ελπίδες πρόκρισης για την Εθνική που υπέστη στην Ποντγκόριτσα τη μοναδική της ήττα στην προκριματική φάση.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-3, 7-6, 9-8, 13-10, 16-12 (ημ.), 18-17, 21-19, 23-20, 28-22, 29-23, 33-25

Μαυροβούνιο: Σίμιτς, Μιγιούσκοβιτς Φ. Βούγοβιτς 2, Μ. Βούγιοβιτς 6, Τσαβόρ 2, Λάζοβιτς 1, Τσέπιτς 5, Μπρ.Βούγιοβιτς 9, Ράντοβιτς, Καλουτζέροβιτς, Σ. Βούγιοβιτς, Σεβαλίεβιτς 1, Μπόζοβιτς 3, Λάσιτσα 1, Αντελιτς, Γκρμπόβιτς 3.

Ελλάδα: Μπουκοβίνας, Παπαντωνόπουλος, Κωστακίδης 1, Μπόσκος 2, Λιάπης, Μυλωνάς 3, Μάλλιος 3, Μιχαηλίδης 1, Πασσιάς 5, Παπαβασίλης, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής, Τζηράς 8, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου 2, Αραμπατζής