Bundesliga, Μάιντς – Μπάγερν Μονάχου 3-1: Έμεινε στους πανηγυρισμούς

1' 3" χρόνος ανάγνωσης

Η Μάιντς επιβλήθηκε με 3-1 της Μπάγερν Μονάχου για την 32η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι Βαυαροί έμειναν στους πανηγυρισμούς για την κατάκτηση του δέκατου σερί πρωταθλήματος που «σφραγίστηκε» την προηγούμενη αγωνιστική. Η Μπάγερν έχει 75 βαθμούς.

Η Μάιντς από την άλλη έφτασε τους 42 βαθμούς και είναι στην ένατη θέση.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18’ με τον Μπουρκάρντ και διπλασίασαν το τέρματά τους στο 27ο λεπτό με τον Νιαχατέ. Η Μπάγερν μείωσε στο 33ο λεπτό με τον Λεβαντόφσκι.

Στο 57’ ο Μπαρέιρο έκανε το 3-1 μετά από ασίστ του Βίντμερ.

Μεγάλη νίκη πήρε η Μπόχουμ που επιβλήθηκε με 4-3 της Ντόρτμουντ στο Βεστφάλεν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δύο τέρματα με τον Πόλτερ στο 3’ και τον Χόλτμαν στο 8’.

Με δύο εύστοχα πέναλτι του Χάλαντ στο 18΄ και το 30’ η Ντόρτμουντ ισοφάρισε. Με τον Νορβηγό να σημειώνει χατ τρικ στο 62΄οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή.

Ο Λοκάντια στο 81΄και ο Πάντοβιτς στο 85ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έδωσαν τη νίκη στη Μπόχουμ.