Ευρωλίγκα, Ολυμπιακός – Μονακό 94-88: Πρόκριση στο Final Four σε ματς – θρίλερ

3' 0" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 94-88 της Μονακό και με 3-2 στη σειρά των πλέι οφ έκλεισε θέση στο Final Four του Βελιγραδίου.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε τη νίκη μετά από ματς – θρίλερ. Οι Πειραιώτες επιστρέφουν στο Final Four μετά το 2017 όταν και έφτασε στον τελικό. Οι ερυθρόλευκοι φτάνουν στην τελική φάση για 11η φορά στην ιστορία τους, ισοφαρίζοντας τις παρουσίες του Παναθηναϊκού.

Ο Ολυμπιακός στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει την Εφές Αναντολού, κάτοχο του τροπαίου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 6-2 με τον Βεζένκοφ. Οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν και με οκτώ σερί πόντους προηγήθηκαν με 6-10 με τον Τζέιμς. Οι Πειραιώτες μείωσαν με εύστοχο τρίποντο του Γουόκαπ με τον Λι να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους φιλοξενούμενους.

Ο Παπανικολάου διαμόρφωσε το 11-13 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, με τον Ολυμπιακό να έχει  τέσσερα λάθη στην πρώτη περίοδο του αγώνα.

Με πέντε πόντους, η Μονακό προηγήθηκε με 11-18 στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου. Ο Ολυμπιακός μείωσε με τον ΜακΚίσικ αλλά ο Λι έφερε τη διαφορά στους 8 πόντους υπέρ των Μονεγάσκων και στους 11 (19-30)  έξι περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με τον ΜακΚίσικ να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του μείωσαν στους επτά για το 28-35 του 16ου λεπτού. Με έξι σερί πόντους του Κουατάρα οι Μονεγάσκοι έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή για το 38-48 προτού ο Γουόκαπ με τρίποντο διαμορφώσει το 41-48 του ημιχρόνου.

Με δίποντο του Φαλ ο Ολυμπιακός μείωσε στους πέντε πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η Μονακό έφτασαν και πάλι στο +7 (48-55) αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και με επτά σερί πόντους του Γουόκαπ και μία εύστοχη βολή του Ντόρσεϊ προηγήθηκε με 56-55.

Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν και πάλι για το 62-67 με τον Άντουσιτς με τον Ολυμπιακό να μειώνει στον πόντο (66-67) με δύο εύστοχες βολές. Ο Τζέιμς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στη Μονακό για το 66-70 της τρίτης περιόδου.

Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 72-72 με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Βεζένκοφ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Από εκείνο το σημείο το ματς έγινε θρίλερ. Το προβάδισμα άλλαζε συχνά χέρια με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 84-81 με τον Σλούκα και τον Φαλ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Η Μονακό μείωσε στον πόντο με τον Μπέικον αλλά ο Σλούκας με δύο εύστοχες βολές έδωσε και πάλι προβάδισμα τριών πόντων στους Πειραιώτες. Ο Έλληνας γκαρντ με εύστοχο τρίποντο δύο λεπτά πριν το τέλος διαμόρφωσε το 89-83 με τον Τζέιμς να απαντάει αμέσως.

Με δύο εύστοχες βολές του Σλούκα οι Πειραιώτες έκαναν το 91-86 με τη Μονακό να μειώνει σε 91-88 με τον Τόμας. Με τρίποντο του Ντόρσεϊ η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με 94-88 και στη συνέχεια οι Μονεγάσκοι έχασαν την επίθεσή τους με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 41-48, 66-70, 94-88

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 16 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 4 (4 ασίστ), Σλούκας 15 (1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές), Βεζένκοβ 9 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 6 (2 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 18 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ), Μπέικον 12 (3/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βέστερμαν, Τόμας 6 (8 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μοτιεγιούνας 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Ουαταρά 15 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Άντζουσιτς 5 (1), Χολ 5 (2 ριμπάουντ), Τζέιμς 24 (4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 λάθη)