Serie A, Ίντερ – Έμπολι 4-2: Ανατροπή και κορυφή

Η Ίντερ επιβλήθηκε με 4-2 της Έμπολι για την 36η αγωνιστική της Serie A

49" χρόνος ανάγνωσης

Η Ίντερ επιβλήθηκε με 4-2 της Έμπολι για την 36η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι έφτασε τους 78 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη Μίλαν που είναι στη δεύτερη θέση. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι αντιμετωπίζει τη Βερόνα την Κυριακή.

Η Έμπολι από την άλλη έμεινε στους 37 βαθμούς. Η ομάδα του Αουρέλιο Αντρεατσόλι είναι στη 14η θέση της βαθμολογίας.

Η Έμπολι αιφνιδίασε την Ίντερ και άνοιξε το σκορ στο πέμπτο λεπτό με τον Πιναμόντι. Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ζουρκόφσκι στο 10’ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο Ασλάνι στο 28’ έκανε το 0-2 για την Έμπολι. Στο 40ο λεπτό ο Ρομανιόλι με αυτογκόλ μείωσε για την Ίντερ και ο Μαρτίνεζ ισοφάρισε στο 45ο λεπτό.

Ο Αργεντινός επιθετικός έδωσε προβάδισμα στους «νερατζούρι» στο 64’ και ο Σάντσεζ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 4-2 που ήταν και το τελικό σκορ. Η Ίντερ ολοκλήρωσε το ματς με πάνω από 60% κατοχή μπάλας και 35(!) τελικές προσπάθειες.