Bundesliga, Φράιμπουργκ – Ουνιόν Βερολίνου 1-4: Στο κόλπο της τετράδας

1' 33" χρόνος ανάγνωσης

Η Ουνιόν Βερολίνου επιβλήθηκε με 4-1 της Φράιμπουργκ για την 33η αγωνιστική της Bundesliga.

Η ομάδα της πρωτεύουσας έφτασε τους 54 βαθμούς, έναν λιγότερο από τη σημερινή της αντίπαλο που είναι στην τέταρτη θέση. Στους 54 βαθμούς είναι και η Λειψία που έχει δώσει 32 αγώνες.

Για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος απομένει μία αγωνιστική. Η τέταρτη θέση είναι αυτή που κρίνεται ακόμη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Πρόμελ. Στο 25’ ακυρώθηκε γκολ του Χόλερ για τη Φράιμπουργκ και πέντε λεπτά αργότερα η Ουνιόν διπλασίασε τα τέρματά της με τον Τρίμελ.

Ο Μπέκερ στο 41ο λεπτό διαμόρφωσε το 0-3 του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Χόλερ 59’ με τον Σάφερ να κάνει το 1-4 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τη θέση της στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενη περιόδου εξασφάλισε η Μπάγερ Λεβερκούζεν που επιβλήθηκε με 4-2 της Χόφενχαϊμ.

Οι «ασπρίνες» έφτασαν τους 61 βαθμούς και εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της επόμενης σεζόν. Η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες είναι στην όγδοη θέση με 46 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Ρούτερ. Ο Σικ ισοφάρισε στο 34’ και ο Μπάουμγκαρντεν στο 36ο λεπτό έκανε το 2-1 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή. Στο 73’ ο Ντιαμπί ισοφάρισε σε 2-2 και ο Σικ τρία λεπτά αργότερα έδωσε προβάδισμα στη Λεβερκούζεν. Ο Αλάριο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Η 33η αγωνιστική

Μπόχουμ- Μπίλεφελντ 2-1 (21′ Πόλτερ, 89′ αυτ. Μπέλο – 35′ Νίλσον)
Φράιμπουργκ-Ουνιόν Βερολίνου 1-4 (59′ Χόλερ – 11′ Πρόμελ, 30′ Τρίμελ, 41′ Μπέκερ, 90′ Σάφερ)
Χόφενχαϊμ-Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-4 (22′ Ρούτερ, 36′ Μπάουμγκάρτνερ – 34′, 76′ Σικ, 73′ Ντιαμπί, 90+1 Αλάριο)
Κολωνία-Βόλφσμπουργκ 0-1 (43′ Γκέραρντ)
Γκρόιτερ Φιρτ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-3 (70′ Ενγκανκάμ – 26′ ,72′ Μπραντ, 77′ Πάσλακ)
Χέρτα-Μάιντς (19:30)