Ρολάν Γκαρός: Πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό για τη Γραμματικοπούλου

33" χρόνος ανάγνωσης

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου επιβλήθηκε με 6-4, 6-1 της Βαλέρια Σάβινικ και πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο προκριματικό του Ρολάν Γκαρός.

Η Ελληνίδα τενίστρια πήρε τη νίκη σε 1 ώρα και 16 λεπτά αγώνα. Η Γραμματικόπουλου προηγήθηκε με 3-0 κάνοντας μπρέικ πολύ νωρίς στον αγώνα. Η Σάβνικ «έσπασε» την αντίπαλό της και ισοφάρισε σε 3-3 αλλά η Ελληνίδα τενίστρια βρήκε νέο μπρέικ για το 6-4.

Με την ψυχολογία στα ύψη, η Ελληνίδα τενίστρια προηγήθηκε με 4-1 κάνοντας μπρέικ. Στη συνέχεια «έσπασε» και πάλι το σερβίς της αντιπάλου της και κατέκτησε το σετ με 6-1 παίρνοντας τη νίκη.

Στον δεύτερο προκριματικό γύρο η Γραμματικόπουλου θα αντιμετωπίσει μία μία εκ των Ντιατσένκο και Σινίκοβα.