Basket League, ΑΕΚ – Προμηθέας Πάτρας 82-95: Μπρέικ για την ομάδα του Γιατρά

1' 32" χρόνος ανάγνωσης

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε με 95-82 της ΑΕΚ στο κλειστό των Λιοσίων και έκανε το 1-0 στον πρώτο γύρο των πλέι οφ της Basket League.

Η ομάδα της Πάτρας αγωνίστηκε με πλήρη σύνθεση μετά από πολύ καιρό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά σούταρε με ποσοστό 47% στο τρίποντο ενώ είχε μόλις 8 λάθη. Η ΑΕΚ, που τερμάτισε στην τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου, μείωσε σε 42-44 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Προμηθέας πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο και έφτασε στο 52-62 του 28ου λεπτού. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο (63-81) στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε μία άνετη νίκη.

Η σειρά μεταφέρεται στην Πάτρα. Σημειώνεται ότι η πρόκριση στα ημιτελικά κρίνεται στις δύο νίκες.

Για την ομάδα του Μάκη Γιατρά σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Δημήτρης Αγραβάνης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Δεύτερος σκόρερ για την ομάδα της Πάτρας ήταν ο Γκραντ με 14 πόντους.

Για την ΑΕΚ από 15 πόντους σημείωσαν οι Ράουτινς και Κολόμ. Ο Ανγκόλα πέτυχε 14.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 42-44, 58-69, 82-95.

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 15 (5/10 σουτ, 5/8 βολές, 8 ασίστ), Φλιώνης 3 (1), Ράουτινς 15 (5/8 τρίποντα), Κουζέλογλου 6 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάμερ 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Πετρόπουλος 9 (2), Ανγκόλα 14 (2/7 σουτ, 10/12 βολές), Φιλιππάκος 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 6 (6 ριμπάουντ), Κόνιαρης.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χαντ 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκίκας 3 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Σίμπσον 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Άντριτς 8 (2/2 τρίποντα), Φόστερ 10 (4/10 σουτ, 3 ριμπάουντ), Ρέι 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκραντ 14 (6/10 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Δ. Αγραβάνης 21 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γ. Αγραβάνης 10 (2/3 τρίποντα), Μπαζίνας.